Merhaba,

Ben Nesile Aksoy, Başkent Üniversitesi Psikoloji Bölümü 3.sınıf öğrencisiyim. 2015 Haziran­Temmuz aylarında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nda yapmış olduğum staj deneyimimi TPÖÇG’ün staj platformunda ben de sizlerle paylaşmak istedim.Staj yerim Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına Bağlı Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü(KSGM) idi. 4 haftalık staj deneyimim boyunca bakanlığın psikologlardan isteklerini, ne iş yaptıklarını ve hangi şartlarda çalıştıklarını gözlemleme fırsatı yakaladım. KSGM kadınhaklarını korumak, geliştirmek ve kadınların toplumsal yaşamın her alanında hak ve fırsatlara eşit olarak erişimlerini sağlamakla yükümlüdür. Ayrıca kadın­erkek eşitliği konusunda farkındalık yaratma, duyarlılık arttırmaya yönelik çalışmalara ilişkin önemli düzeyde bilgi birikimi ve deneyimine sahiptir. Ayrıca kadınlar için birçok proje de yine bu dairede planlanıyor. KSGM’ye bağlı kurumsal hizmet birimleri bulunmaktadır.

Bunlar:

1­-) Kadın Konukevi

Fiziksel, duygusal, cinsel, ekonomik ve sözlü istismara veya şiddete uğrayan kadınların korunması psiko­sosyal ve ekonomik sorunlarının çözülmesi, bu dönemde varsa çocukları ile beraber ihtiyaçlarının karşılanması suretiyle geçici süreyle kalabilecekleri yerlerdir. Şiddet mağduru kadınlar kolluk kuvvetleri, Şiddet Önleme ve İzleme merkezlerine(ŞÖNİM) ya da Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri’ne başvurarak bu konukevlerinde kalabiliyorlar. Bu konukevlerinde kalan şiddet mağduru kadınların, varsa çocuklarının güvenliğini sağlamak ilk amaçlardan biridir ve bu yerlerin adresleri mümkün olduğunca gizli tutulmaya çalışılır. Şiddet mağduru kadınlara kaldıkları süre boyunca psiko­sosyal ve hukuki destek, harçlık, çocukları için kreş yardımı, tıbbi destek, meslek eğitimi­kursu vb. destekleyici birçok hizmet sunulmaktadır. Ayrıca pek çoğunuzun şaşıracağını düşündüğüm ve benim de ilk duyduğumda şaşırdığım bir bilgi vermek istiyorum; KSGM’ye bağlı erkek konukevi de bulunmaktadır. KSGM’nin tanıtıldığı broşürlerde İzmir ve İstanbul’da olmak üzere iki tane gösterilmektedir fakat benim staj dönemimde sadece İstanbul’daki faaliyetteydi ve orada kalan kişi sayısı da çok azdı. Erkek konukevinde sadece barınma tedbir kararı verilen erkek şiddet mağdurları hizmet alabiliyor. 2015 yılı haziran ayı itibarıyle 97 kadın konukevi bulunmaktadır.

2-)­İlk Kabul Birimleri

Şiddet mağduru kadınların psiko­sosyal ve ekonomik durumlarının incelendiği, geçici kabullerinin yapıldığı, iki haftaya kadar kalabilecekleri birimlerdir. Burada tıbbi kontrol ve tedavileri, rehberlik, danışma ve yönlendirme ile ilk gözlemlerinin yapıldığı hizmetleri sunar. İlk Kabul Birimi ve Kadın Konukevinde gözlem yapma şansım olmadığı için sizlere sadece bu birimler hakkında bakanlıktan edindiğim bilgileri aktarabiliyorum fakat ŞÖNİM’de bir güncük de olsa yaşadığım deneyimlerimi kalıp cümleler ile söz anlatmayacağım.

3­-)Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi(ŞÖNİM)

Ankara’da bulunan ŞÖNİM merkezi Ulubey Mahallesi’nde. 7/24 esası ile hizmet veren birimde kadınlar ayrıca danışmanlık, rehberlik ve yönlendirme hizmetleri de almaktadır. Psikologlar ve sosyal hizmet bölümü mezunları bakanlıkta olduğu gibi burada da beraber çalışıyorlar. Merkezde sağlık birimi ve kolluk kuvvetleri de bulunmakta. Şu an 14 pilot ilde bu merkezi bulunmaktadır. Peki, KSGM’de bir psikolog ne yapar? Bakanlıkta psikologlar ve sosyal hizmetçiler beraber çalışıyor. KSGM’ye bağlı kurumsal hizmet birimlerine ait bütün evraklar bakanlığa gelir ve işlemlerin son merkezi staj yaptığım dairedir. Kadın konukevlerinde kalan şiddet mağduru kadıların farklı şehirlere sevklerini yaparız. Şiddet mağduru kadın hakkında bilgi almak isteyen kişilere nerede kaldığı bilgisi verilmeden “evet bakanlığımıza bağlı bir birimde kalıyor” ya da “kalmıyor” bilgisi verilir. ŞÖNİM ya da İlk Kabul Birimlerince hazırlanmış formlar, şiddet mağduru kadınlara gelen mektuplar ve görüşme talepleri yine bakanlığa gelir. Görüşme talepleri şiddet mağduru kadınlara iletilir. Eğer cevabı olumlu ise telefon ya da görevli bir kişi nezaretinde güvenlik önlemleri sağlanarak dışarıda buluşturulur. Şayet cevabı olumsuz ise görüşme talebi isteyen kişiye bu cevap telefon ya da mektup ile iletilir. Ayrıca kadınlar için birçok proje de yine bu dairede planlanıyor. KSGM’de yaptığım staj benim için ilginç bir deneyim olmuştu ve sizlerin de bu deneyimi yaşamanızı isterim. Aileleri ile yapılan görüşmeler, şiddet mağduru kadınlara ait raporlar, eminim ki sizlere farklı bir deneyim yaşatacaktır.

Çok çok önemli bir uyarı!!!!

Eğer stajınızı KSGM’de yapmak istiyorsanız elinizi çabuk tutmanız gerekiyor çünkü geçen sene mayıs ortası gibi başvurular bitmişti. Öğrendiğime göre bu sene de aynı şekildeymiş. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na giderek başvurularınızı 20. katta bulunan Yaşar Bey’e bizzat yapıyorsunuz.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail