S.P.: Merhaba. Bize kendini tanıtır mısın?

Arda : Merhaba. Ben Arda Uzan. TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesinde 3. sınıf öğrencisiyim. 

S.P.: Staj yapmaya nasıl karar verdin? Seni staj yapmaya iten etken neydi?

Arda :TOBB ETÜ, 3,5 aylık zaman dilimleri halinde yılda 3 dönem eğitim sistemine sahip bir okul ve 3. sınıftan itibaren farklı dönemlerde toplamda 3 adet 3,5 aylık stajlarımız oluyor. Okulumun zorunlu staj dönemi kapsamında bize sunulan bir imkan olan staj fırsatını en iyi şekilde değerlendirmeye çalıştım. Farklı tecrübeler edinmek ve alanıma yönelik deneyimler kazanmam için eşsiz bir fırsat olan bu zorunlu stajımı en iyi şekilde değerlendirmeye çalıştım.

S.P.: Yaptığın staj psikolojinin hangi alanındaydı?

Arda : Stajımı Adli psikoloji alanında yaptım 

S.P.: Stajını nerede yaptın?

Arda : Adalet Bakanlığı Ankara Sincan 2 Nolu L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu

S.P.: Stajını kaçıncı sınıfta yaptın?

Arda : 3. sınıf

S.P.: Stajda çalışma süren nasıldı?

Arda : Haftada 5 gün olarak gidiyordum.

S.P.: Stajını hangi dönemde yaptın?

Arda : Mayıs-Ağustos 2019 döneminde yaptım

S.P.: Yaptığın staja nasıl başvurdun?

Arda : TOBB ETÜ’nün anlaşmalı olduğu ve okulumuza ait olan üniversite tercih sistemine benzeyen bir listede yer alan Adalet Bakanlığı’na başvuruda bulundum. Not ortalaması, mülakat, sosyal beceriler, yabancı dil gibi çeşitli kriterleri bulunan kurumlar da uygun gördükleri öğrencileri kabul ediyorlar. Adalet Bakanlığı da beni  Ankara Sincan 2 Nolu L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna atadı.

S.P.: Yaptığın stajı ayarlarken herhangi bir sorunla karşılaştın mı? Eğer karşılaştıysan nasıl üstesinden geldin?

Arda : Hayır bir sorunla karşılaşmadım

S.P.: Stajına başlamadan önce sana mülakat yapıldı mı? Eğer mülakata alındıysan, mülakat süreci ile ilgili nasıl bir tavsiye verirsin?

Arda : Mülakat gerçekleşmedi, bakanlık direkt atama yaptı.

S.P.: Staj sırasında öğrendiğin herhangi bir test uygulaması var mı? Varsa nedir ve bunun sana gelecek hayatında ne gibi bir fayda sağlayacağını düşünüyorsun?

Arda : Test uygulaması yapmadık. Ancak her sabah kuruma giriş yapan bireyler ile yapılandırılmış görüşmeler yaparak, bireyin suç geçmişini öğrenmeye çalıştık ayrıca yine bireyin demografik, sosyolojik, ekonomik ve psikolojik durumunun tespitini yaparak herhangi bir desteğe veya tedaviye ihtiyacının olup olmadığını belirlemeye çalıştık. Bu görüşme kapsamında bireyleri farklı koğuşlara yerleştirdik ve ihtiyacı olanları takip etmeye başladık.

 S.P.: Staj esnasında verilen görevlerin herhangi birinde hata yaptın mı? Eğer yaptıysan bu sana ne öğretti?

Arda : İnsanın olduğu her yerde mutlaka hata da oluyor. Verilen görevleri eksiksiz ve hatasız bir şekilde yerine getirmeye çalıştım. Çünkü yaptığımız iş direkt insanla alakalı ve hatayı telafi etmek çok daha zor olabilir. Ben ve diğer stajyer arkadaşlarım, kurumdaki amirimiz gözetiminde Sigara, Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Programı (SAMBA) isimli programı uyguladık. Uyuşturucu geçmişi olan ve ceza infaz kurumunda yer alan programa katılmaya istekli bireyler ile bir sınıf ortamında bir araya gelerek bu programı uyguladık. Bu kapsamda sınıfın kontrolünü sağlamak benim görevimdi ve programın verimli geçmesi için katılımcıların dikkatini toplu tutmak ve disiplini sağlamak zorundaydık. Ancak ilk derste ben sınıfın kontrolünü sağlamakta biraz zorlandım ve bu da dersin verimini düşürdü. Çok kibar ve esnek davrandığımı fark ettim. Sonrasında amirimle ve arkadaşlarımla konuşarak onlardan geri bildirim aldım ve birtakım değişikliklerle ikinci dersten itibaren derslerden daha fazla verim almaya başladık. Takım arkadaşlarım ile işbirliği içerisinde olarak ve onlardan geri bildirimler alarak daha hızlı ve verimli bir gelişim göstermiş oldum.

S.P.: Staj sırasında deneyimlediğin sıra dışı bir olay var mı? Varsa seni şaşırtan şey neydi?

Arda : Her gün kuruma yeni gelen tutukluların veya hükümlülerin hepsinin  çok farklı ve sıradışı hikayeleri var. Çok farklı hikayelere tanıklık ettim. Aile içi şiddet olaylarından dolayı gelenler, taciz davasından yargılananlar, kleptomani, şizofreni, antisosyal kişilik bozukluğu gibi çeşitli tanılar almış bireyler ve daha birçok ilginç vaka ile karşılaştım. Bana en şaşırtıcı gelen ve en çok etkilendiğim durumlardan birisi, pişmanlıktan dolayı geceleri uyuyamayan insanlardı diyebilirim.

S.P.: Yaptığın staj beklentini karşıladı mı? Hayalindeki meslekte yapmak istediğin işlerle stajında yaptığın işler ne kadar benzerdi?

Arda : Adli psikoloji stajı olarak adlandırılsa da aslında klinik psikoloji stajı olarak da değerlendirilebilir. Çünkü çok fazla bireysel görüşmede yer aldım. Kurum içerisinde düzenlenen hemen hemen tüm etkinliklerde yer aldım. Adli psikoloji veya klinik psikoloji alanında ilerlemek isteyenler için benzersiz bir fırsat diyebilirim. Çok farklı hikayelere sahip birey ile karşılaştım. Başka yerlerde edinemeyeceğim tecrübe ve deneyimler kazandım. Beklentim de bu yöndeydi ve beklentimi karşıladı.

 S.P.: Çok yakında ilk stajını yapacak bir arkadaşına nasıl bir tavsiye verirsin?

Arda : Öncelikle her fırsatı değerlendirmek çok önemli. Çünkü ne istediğini bilmek kadar ne istemediğini de bilmek çok önemli. Hiçbir staj kayıp değildir, mutlaka bir şeyler öğreniyoruz.

Mutlaka girişken ve aktif olmak gerek. Yeni şeyler öğrenmek ve deneyimlemek için sürekli aktif olmalı ve amirlerimizden iş talep etmeliyiz.

Hata yapmaktan ve bilmiyor olmaktan korkmamalıyız. Mutlaka hatalar olacak ancak onlardan da bir şeyler öğreneceğiz.

Yüzünüzden gülümsemeyi eksik etmediğiniz zaman birçok insan da size aynı şekilde yaklaşıyor. 

Saygı hayatın her yerinde olduğu gibi staj süresince de çok önemli. Her kademedeki çalışana saygılı davranmak sizi de saygı gören biri haline getiriyor.

S.P.: Stajın hakkında aktarmak istediğin başka bir şey var mı ?

Arda : Eğer böyle bir fırsat yakalarsanız mutlaka Ceza İnfaz Kurumu ortamını görmenizi tavsiye ederim. Özellikle Ankara, İstanbul, Bursa, İzmir gibi büyükşehirlerdeki cezaevlerinde daha yoğun bir giriş-çıkış trafiği olduğu için bu şehirlerde staj yapılmasının daha çok deneyim kazandıracağını düşünüyorum.

 S.P.: Yaptığın stajdan ne kadar memnun kaldın?

Arda :10

Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail