Herkese merhaba, ben Aybüke Yıldıran. Başkent Üniversitesi Psikoloji bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. Geçen dönem yani 1.sınıfın 2.döneminde yapmış olduğum stajdan bahsetmek istiyorum sizlere. Henüz 1.sınıf olduğum için staj yapabileceğim bir yer bulma konusunda çok ümitli değildim açıkçası. Ama ben yine de şansımı denemek istedim ve Ankara’da bulunan bir çok danışma merkezine mail attım. Az da olsa geri dönüş yapan kurumlar arasından kendim için en uygun yer olduğunu düşündüğüm Olgu Psikolojik Danışmanlık Merkezi’ni seçerek görüşmeye gittim ve stajıma başladım.

Okul dönemine denk geldiği için haftada 3 gün gittim. 5 ay gibi bir süre kadar stajım devam etti ve çok fazla şey gözlemleme fırsatım oldu. Yetişkin terapilerine giremedim ancak vaka tartışması yaparak diğer stajyerler ve psikologlarla birlikte durumları tartışabildim. Genellikle çocuk terapilerine girdim. Bu süreçte çocuklarla ilgili çok fazla deneyim sahibi oldum. Oyun terapisi, konuşma terapisi, terapinin nasıl yapıldığı, çocuklarla terapi sürecinde nasıl iletişim kurulması gerektiği, otizmli çocuklar hakkında çok fazla bilgi sahibi oldum. Yetişkinlere yönelik grup terapilerine katılarak grup terapilerinde nasıl bir yol izlendiğini de gözlemledim. Aynı zamanda danışanlardaki değişimleri de gözlemleme fırsatım oldu.

Eğer sizler de ‘staj yapmak istiyorum ama 1. sınıfta yapabilir miyim?’ gibi bir endişeye sahipseniz; çekinmeyin, denemekten hiç bir zarar gelmez. Benim için çok verimli bir dönem olduğunu kesinlikle söyleyebilirim. Sorularınız olursa bana ulaşabilirsiniz.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail