Merhabalar, ben Hacettepe Üniversitesi 4. sınıf öğrencilerinden Ayşe Nur AVCI. Sizlere staj yapmaya nasıl başladığımdan ve üç ayrı yerde edindiğim staj deneyimlerimden bahsetmek istiyorum.

Benim staj hikayem şöyle başladı: İkinci sınıfı bitirmiştim, yaz dönemini boş geçirmek istemiyordum. Ancak bir yerlerden üçüncü sınıfın sonuna geldiğimde staj yapabileceğimi duyduğumdan cesaret edip staj arayışına giremiyordum. Beni bu konuda cesaretlendiren UPOK20’de mezun oturumunun sonunda sohbet ettiğim Mehmet Ali Erkuş oldu. İstersem staj yapabileceğimi söyledi ve stajın hangi konularda yararlı olacağını anlattı. Ben de Antep’ten memleketim Eskişehir’e gelince hemen staj aramaya koyuldum. Okulumda zorunlu staj olmadığı ve daha ikinci sınıfı bitirmiş olduğum için devlet hastanelerine giremiyordum. Bu nedenle özel kliniklere ve rehabilitasyon merkezlerine yöneldim. İlk görüştüğüm özel bir klinikten stajyer almadıklarını öğrendiğimde umudumu yavaş yavaş yitirmeye başlamıştım. Ama aklımda bildiğim bir rehabilitasyon merkezi vardı. Kırılan cesaretimi tekrar toplayıp oraya gittim. Müdür Hanımla görüşmemiz güzel geçti ve istediğim zaman gelip başlayabileceğimi söyledi. Ben de ertesi gün stajıma başladım.

Staj yaptığım rehabilitasyon merkezinde lisanslı bir psikolog yoktu ve eksikliğini fazlaca hissettim. Ancak kurumda çalışan rehberlik ve zihinsel engelli öğretmenlerinin yardımı da çok oldu. Bir ay boyunca otizm, asperger, down sendromu, mental retardasyon gibi vakaları öğrenme, gözlemleme ve ailelerle tanışma fırsatı buldum. Öğrencilerin derslerine girip onlarla birebir ilgilenmeye çalıştım. Benim için zorlu bir süreçti. Yeri geldi bölümümle ilgisi olmayan alanlarda da çalışmak durumunda kaldım. Öğrencilerin ödevlerini kontrol etmek, birlikte Matematik ve Türkçe çalışmaları yapmak, tenefüs ve öğle vakitlerinde öğrencilere eşlik etmek bunlardan birkaçıydı.

Diğer stajlarımı iki farklı özel klinikte, üçüncü sınıfın yaz tatilinde yaptım. İkisini birlikte anlatacağım çünkü ikisi de çocuk psikopatolojisi üzerineydi ve ortak yanları çok fazlaydı. Neden hepsi çocuk psikolojisi alanında diye sorarsanız cevabım çocukları çok seviyorum gibi klasik bir söz olmaz. 🙂 Elbette çocukları çok seviyorum ancak bu alanda çalışmayı ne kadar istediğimi görmek ve gönül rahatlığıyla “Evet, ben çocuklarla uygulama alanında çalışabilirim.” diyebilmek için bu alanın üzerinde fazla durdum.

Bu iki stajın arasındaki en önemli fark şuydu; birisinde çok vaka gördüm ancak staj sürem yetmediği için takipli değildi, diğerinde ise az sayıdaki vakayı birkaç hafta takip edebildim. Gördüğüm vakalar genellikle dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, öğrenme güçlüğü, yaygın gelişimsel bozukluk, çocuklarda OKB, kaygı bozuklukları ve davranış bozuklukları oldu. Kurumda çalışan uzman psikologlarla vakaları değerlendirme ve tartışma fırsatı buldum. Cinsel istismar gibi gözlem yapmamın uygun olmadığı vakalarda yalnızca konu hakkında bilgi alabildim. Bazı kaygı bozukluğu vakalarında ise çift yönlü ayna sayesinde gözlem yapabildim. Çocuklara uygulanan bazı testleri öğrendim. Aile görüşmelerine dinleyici olarak katılabildim. Aileden izin aldıktan sonra oyun odasında çocuklarla birebir iletişime geçip oyunlar oynadım. Bu sırada çocuklara nasıl yaklaşmam gerektiğinden tutun hangi yaşta hangi oyuncaklarla hangi oyunlar oynanıra kadar çok şey öğrendim. Stajyer arkadaşımla birlikte çocuğu gözlemledikten sonra sorunun ne olabileceğine dair fikir yürütmek oldukça keyifliydi. Ayrıca son stajlarım sadece vaka üzerine de değildi. Merak ettiğim soruları sorduğum; ölçme ve değerlendirme, ebeveynlik tutumları, şema terapi, oyun terapisi gibi farklı konularda sohbet ettiğimiz zamanlarımız da çok oldu. Kısaca her gün yeni yeni bilgiler edindim.

Çocuklarla uygulama alanında çalışmak istiyorsanız özel kliniklerde staj yapmanızı kesinlikle öneririm. Ben stajlarımın sonunda bu işi gerçekten yapmak istediğimi görmüş ve alanı daha çok tanımış oldum. Ancak aklınızda başka alanlar varsa mutlaka o alanla ilgili de staj yapın, hepsini gördükten sonra nerede çalışacağınıza karar vermek çok daha kolay olur.

Tüm staj dönemlerim boyunca desteğini esirgemeyen ve deneyimlerini aktaran herkese ne kadar teşekkür etsem az. Sevgiyle kalın. En az bir staj mutlaka yapın.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail