İlk Psikoloji stajımı Üsküdar Çocuk Şube Emniyet Müdürlüğü’nde Adli Psikoloji alanında yaptım. İlk başta çok ilgimi çekerek gittim ama ilerleyen zamanlarda zorluklarıyla da karşılaştım. Üsküdar Çocuk şube müdürlüğünde cinsel istismara uğramış veya ensest olaylar yaşamış çocuklar avukatlar eşliğinde emniyetteki psikolog veya sosyal hizmet uzmanlarına getiriliyor ve çocuğun ifadeleri dinlendikten sonra yaşanan durum ve çocuğun ruh sağlığı hakkında psikolog bir rapor yazıyor, hukuki süreç için.  Ben bu olayları yalnızca gözlemleyebildim dahil olamadım, yalnızca birkaç ifadeye girebildim.  Çok zordu sürekli ağlayan ve başına binbir çeşit olay gelmiş çocukları dinlemek, onlar için bir şeyler yapmak istiyorsunuz ama psikologlar rapor yazıp göndermek ve ruhsal tedavi almasını önermekten başka bir şey yapamıyorlar. 2 ay süreyle orada bulundum, adli psikolog Dr.Gül Alpar hocam bana çok destek oldu ona minnetarım. Onun sayesinde bu stajımda çok şey öğrendim.

İkinci stajım Tuzla Fen Koleji’nde anaokulu, ilkokul ve ortaokul düzeyinde çocuklara yönelik eğitim psikolojisiydi. Daha çok anaokulu kısmında aktif oldum ve okulun klinik psikologu ile Danver II Gelişimsel Tarama testini öğrendim ve birkaç kez uygulama şansım oldu. İlkokul düzeyinde çocukların okula adaptasyonları ile çalışmalar yaptık. Hiperaktivitesi veya öğrenme güçlüğü çeken çocuklara yönelik özel çalışmalara katıldım.

Yaptığım iki stajımda benim için çok faydalı oldu. Psikoloji için bir şeyler yapıyor olmak her zaman mutlu ediyordu zaten. Okuduğum bölümü ve hizmet ettiği alanı çok seviyorum.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail