S.P.: Merhaba. Bize kendini tanıtır mısın?

Ceren: Merhaba, ismim Ceren Atmaca. Işık Üniversitesi 4. sınıf öğrencisiyim.

S.P.: Staj yapmaya nasıl karar verdin? Seni staj yapmaya iten etken neydi?

Ceren: Öncelikle okulda staj sırasında ihtiyacım olacak dersleri tamamlamayı bekledim. Bu süre 3. ve 4. sınıf dönemlerinde verilen psikopatoloji gibi derslerin alınmasıyla tamamlanan bir süre. Yaz döneminde staj yapmak benim için en uygun olacağı için eve dönmeyi bekledim. Mesleğe adım atmadan önce çalışma ortamlarında yer almak, insanların işlerini nasıl yürüttüğünü, danışanlarla iletişimini, şu anki mevcut durumda psikologluk mesleğinin nasıl icra edildiğini görmek adına staj yapma kararı aldım.

S.P.: Yaptığın staj psikolojinin hangi alanındaydı?

Ceren: Klinik psikoloji alanındaydı.

S.P.: Stajını nerede yaptın?

Ceren: Lüleburgaz Devlet Hastanesi – Lüleburgaz Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezi’nde yaptım.

S.P.: Stajını kaçıncı sınıfta yaptın?

Ceren: Stajımı 3. sınıfta yaptım.

S.P.: Stajda çalışma süren nasıldı?

Ceren: Haftanın 5 günü çalıştım.

S.P.: Stajını hangi dönemde yaptın?

Ceren: Yaz döneminde yaptım.

S.P: Yaptığın staja nasıl başvurdun?

Ceren: Okuldan staj yapmak isteyen öğrenciler için hazırlanan belgelerle birlikte devlet hastanesinde staj yapmak için açılan kontenjana başvuruda bulundum. Değerlendirmeler sonucunda alındım.

S.P.: Yaptığın stajı ayarlarken herhangi bir sorunla karşılaştın mı? Eğer karşılaştıysan nasıl üstesinden geldin?

Ceren: Maalesef benim üniversitemde psikoloji öğrencileri için zorunlu staj bulunmuyor. Bu sebeple devlet kurumlarına başvururken özellikle büyük şehirdeyseniz sorun yaşayabiliyorsunuz. Bu durumda staj başvurusu yapacağınız kurumun stajyerlerle ilgilenen bölümüyle iletişim kurmanız ve durumu anlatmanız gerekiyor.

S.P.: Stajına başlamadan önce sana mülakat yapıldı mı? Eğer mülakatla alındıysan, mülakat süreci ile ilgili nasıl bir tavsiye verirsin?

Ceren: Staj öncesinde bir mülakata katılmadım.

S.P.: Yaptığın staj sırasında öğrendiğin herhangi bir test uygulaması var mı? Varsa nedir ve bunun sana gelecek hayatında nasıl fayda sağlayacağını düşünüyorsun? 

Ceren: MMPI, SMMT-e, Maudsley, Liebowıtz, Porteus, Beck depresyon gibi ölçek ve testlerin uygulanışı ve değerlendirmesine dair bilgi aldım.

S.P.: Staj esnasında yaptığın görevlerin herhangi birisinde hata yaptın mı? Eğer yaptıysan bu sana ne öğretti?

Ceren: Daha fazla soru sormamak benim için bir hataydı.

S.P.: Staj sırasında deneyimlediğin sıra dışı bir olay var mı? Varsa seni şaşırtan şey neydi?

Ceren: Stajımın bir kısmını geçirdiğim Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezi ayakta tedavi olan şizofreni ve bipolar hasta popülasyonuna sahipti. Haftanın belirli günleri gelen şizofreni hastalarıyla etkinlikler düzenleyip sohbet ediyorduk. Bu kadar çok hastayla iç içe olmak oldukça ilginçti.

S.P.: Yaptığın staj beklentini karşıladı mı? Hayalindeki meslekte yapmak istediğin işlerle stajında yaptığın işler ne kadar benzerdi?

Ceren: Henüz hangi alanda ilerlemek istediğime tam olarak karar vermiş değilim. Hastanede ve ruh sağlığı merkezinde yapmış olduğum staj klinik ortamda nasıl bir işleyişin gerçekleştiğinin küçük bir göstergesi. Beklediğim bir tempoya sahip olmadığı için bazen hüsrana uğramış olsamda yanında bulunduğum ve bana yaşadıkları deneyimleri aktaran psikologlar sayesinde alan tercihimi ne yönde yapmak istediğimi daha net oluşturabiliyorum.

S.P.: Çok yakında ilk stajını yapacak bir arkadaşına nasıl bir tavsiye verirsin?

Ceren: İlk gece uykunu iyice al. ? Ben heyecandan uyuyamamıştım. İlk gün sorulan soruları zar zor cevaplar haldeydim. Yanında bulunacağın psikoloğa bolca soru sor hiç çekinme ve stajın bittikten sonra da iletişimini sürdür. Unutma birkaç sene sonra onlarla meslektaş olacaksın. ? İnsanları incele, konuş, anlamaya çalış ve kendine ne katabilirsen işine yarayacak unutma.


S.P.: Stajını bizimle paylaştığın için teşekkür ederiz.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail