S.P.: Merhaba, bize kendini tanıtır mısın?

Engin: Merhaba ismim Engin Samunahmetoğlu. TOBB ETÜ 4. sınıf öğrencisiyim.

Mail adresim enginsamunahmetoglu@gmail.com

S.P.: Staj yapmaya nasıl karar verdin? Seni staj yapmaya iten etken neydi?

Engin: TOBB ETÜ diğer okullardan farklı olarak zorunlu üç dönem ortak eğitim modeline sahip. Üçüncü sınıfın ilk dönemini tamamladıktan sonra dönemlerimiz 1 ortak eğitim 1 okul dönemi şeklinde devam ediyor ve böylece toplamda 1 yıllık iş deneyimiyle mezun oluyoruz. Ortak eğitimlerimiz de okul dönemlerimiz gibi yaklaşık 3 – 3.5 ay sürüyor. Ortak eğitim modelimiz sayesinde okulda edindiğimiz teorik bilgiyi pratiğe dökme şansı buluyoruz.

S.P.: Yaptığın staj psikolojinin hangi alanındaydı?

Engin: Örgütsel psikoloji alanındaydı.

S.P.: Stajını nerede yaptın?

Engin: TOFAŞ Türk Otomobil Fabrikası A.Ş. de yaptım.

S.P.: Stajını kaçıncı sınıfta yaptın?

Engin: Stajımı üçüncü sınıfta yaptım.

S.P.: Stajda çalışma süren nasıldı?

Engin: Haftada beş gün (hafta içi) çalışıyordum.

S.P.: Stajını hangi dönemde yaptın?

Engin: Mayıs-Ağustos ayları (Yaz dönemi) arasında tamamladım.

S.P.: Yaptığın staja nasıl başvurdun?

Engin: Okulumuzun çeşitli şirket ya da kuruluşlarla ortak eğitim dönemi için özel protokolleri bulunuyor. Ortak eğitime gitmeden önce okulumuza ait platform üzerinden, okulumuz ile anlaşmalı olan şirket, hastane, sağlık merkezleri gibi çeşitli kurumların içinden beş adet tercih yapıyoruz. Not ortalaması, mülakat, yabancı dil seviyesi vb. kriterlere bağlı olarak yerleştirmeler gerçekleştiriliyor.

S.P.: Yaptığın stajı ayarlarken herhangi bir sorunla karşılaştın mı? Eğer karşılaştıysan nasıl üstesinden geldin?

Engin: En büyük problem, yaz döneminde ortak eğitim için talebin çok olması. Bu nedenle kontenjan sıkıntısı yaşanabiliyor. Buna ek olarak bazı kurumların da tercihlerden sonra kontenjanlarını alıma durdurması tercihlerimizin boşa gitmesine neden olabiliyor. Ben de dahil olmak üzere genelde tercih yapanlar Ankara sınırları içerisinde kalmak istiyor. Bu bahsetmiş olduğum durumlar, yeni bir çevre, yeni bir deneyim keşfetmek adına bana motive kaynağı oldu. Ondan sonraki süreçte ise kalacak yer ayarlamak en büyük problemlerimden biri oldu fakat onu da atlatmış olduğumu bilmek hala mutluluk verici.

S.P.: Stajına başlamadan önce sana mülakat yapıldı mı? Eğer mülakatla alındıysan, mülakat süreci ile ilgili nasıl bir tavsiye verirsin?

Engin: Mülakat yapılmadı.

S.P.: Yaptığın staj sırasında öğrendiğin herhangi bir test uygulaması var mı? Varsa nedir ve bunun sana gelecek hayatında nasıl fayda sağlayacağını düşünüyorsun?

Engin:Maalesef herhangi bir test uygulaması öğrenmedim.

S.P.: Staj esnasında yaptığın görevlerin herhangi birisinde hata yaptın mı? Eğer yaptıysan bu sana ne öğretti?

Engin: Bilgisayar ile bağlantılı işleri tamamlarken çok hızlı bir şekilde yapmaya çalışmaktan dolayı ufak tefek hatalarım oluyordu. Bunlar daha sonraki işlerimde daha sabırlı ve dikkatli bir şekilde ilerlemeyi öğretti.

S.P.: Staj sırasında deneyimlediğin sıradışı bir olay var mı? Varsa seni şaşırtan şey neydi?

Engin: TOFAŞ, Altın Seviye bir fabrika olduğundan dolayı fabrika ortamı tamamen Avrupai standartlarda. Yayaların öncelik hakkına sahip olması, çalışanlara verilen değer, yöneticilerin ve çalışanların stajyerlerle olan ilişkileri… Belki ilk stajımın olmasından belki de daha önce böyle bir ortamda çalışma fırsatım olmadığından dolayı karşılaştığım tüm durumlar ilk başlarda şaşkınlığa uğramama neden olmuştu. Çalışanların, tüm stajyerleri birer mesai arkadaşı gibi görmesi de, stajyerlerin en önce bir insan olarak daha sonra ise bir çalışan gibi değerli hissetmesini sağlıyordu.

S.P.: Yaptığın staj beklentilerini karşıladı mı? Hayalindeki meslekte yapmak istediğin işlerle stajında yaptığın işler ne kadar benzerdi?

Engin: Ben TOFAŞ’ın İnsan Kaynaklarına bağlı Akademi Müdürlüğü’nde stajımı tamamladım. TOFAŞ Akademi en genel tanımıyla, saha ve ofis çalışanlarına verilen teknik ve davranışsal eğitimlerden ve çalışan gelişimini destekleyici tüm etkinliklerden sorumlu müdürlüktür. Ben ise bu müdürlüğe bağlı olan “Eğitim ve Gelişim Yöneticiliği”nde stajımı tamamladım. Yaptığım işlere bağlı olarak psikoloji ile olan ilgisine on üzerinden üç puan verebilirim. Ancak Akademi’nin bana olan katkılarından en büyük payını profesyonel iş ağının ve insan ilişkileri gelişiminin oluşturduğunu düşünüyorum. Bunun dışında çalışan gelişimini destekleyici EEM (Çalışan Deneyimi Yönetimi) projeleri ile de bir projenin aşamalarını öğrenme ve bu projelere katkı sağlama fırsatım oldu. Çalışanlara verilen davranışsal eğitimlere katılma fırsatını da unutmamak gerekir. Açıkçası hayalimde çok daha farklı bir staj vardı. Psikoloji derslerinde öğrendiklerimi çok daha fazla kullanmak isterdim ancak yine de stajımdan memnun kaldım. Tam olarak Endüstriyel Psikoloji ile ilgili bir staj dönemi geçirmesem de bu alt alan ile ilgili fikir edinip çeşitli deneyimleri kazanmamı sağladı.

S.P.: Çok yakında ilk stajını yapacak bir arkadaşına nasıl bir tavsiye verirsin?

Engin:  TOFAŞ, yaklaşık 9000 çalışanı ile beraber çok büyük bir fabrika. Bundan dolayı birçok yöneticiliğe ayrılmış durumda. Bu sorunun cevabı, arkadaşımın stajını yapacağı birime bağlı olarak değişir diye düşünüyorum. Yine de genel hatlarıyla şunları söyleyebilirim:

 1) Mutlaka ama mutlaka EEM projelerine dahil ol, fikir üret, mümkünse farklı bir proje için fikir ortaya at.

 2) Sadece kendi birimindeki kişilerle değil, herkesle tanışmaya ve kaynaşmaya çalış. Sen de göreceksin ki fabrika içindeki herkes çok sevecen ve yardımsever. 

3) Eğer herhangi bir iş verilmediyse mentorundan iş iste, eğer işlerini bitirdiysen birimindeki diğer kişilere yardımcı ol. 

4) Fabrika kurallarına uy.

S.P.: Staj deneyimini bizimle paylaştığın için teşekkür ederiz.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail