S.P.: Merhaba. Bize Kendini tanıtır mısın?

Esmanur: Merhaba. Ben Esmanur Kavak. Bülent Ecevit Üniversitesi’nde okuyorum.

S.P.: Staj yapmaya nasıl karar verdin? Seni staj yapmaya iten etken neydi?

Esmanur: Eksiktim. Mesleğimi bana sorduklarında nasıl yaptığımı bilmiyordum. Hastaya bakışım nasıl olmalı nasıl iletişim kurulur gibi temel şeyleri hedef aldım. Mesleğimle ilgili şeyler yapma isteği doğdu içimde boş oturmamalıydım. İleride bir sürü psikoloji mezunu olacaktı. Ben kendimi geliştirmeliydim her saniye her boş vakit bu yaz da bunu yaptım.

S.P.: Yaptığın staj psikolojinin hangi alanındaydı?

Esmanur: Klinik Psikoloji

S.P.: Stajını nerede yaptın?

Esmanur: Özel İrmet Hospital

S.P.: Stajını kaçıncı sınıfta yaptın?

Esmanur: 1. Sınıf

S.P.: Stajda çalışma süren nasıldı?

Esmanur: Haftada beş gün

S.P.: Stajını hangi dönemde yaptın?

Esmanur: Yaz dönemi

S.P.: Yaptığın staja nasıl başvurdun?

Esmanur: 15 tatilde pek çok kurum dolaştım yılmadım azmettim oldu.

S.P.: Yaptığın stajı ayarlarken herhangi bir sorunla karşılaştın mı? Eğer karşılaştıysan nasıl üstesinden geldin?

Esmanur: Tabii ki de karşılaştım staj yaptırmıyoruz biz yanıtı alıyordum sürekli. Sürekli gidip başlarının etini yedim hedeflerimi anlattım.

S.P.: Stajına başlamadan önce sana mülakat yapıldı mı? Eğer mülakatla alındıysan, mülakat süreci ile ilgili nasıl bir tavsiye verirsin?

Esmanur: Mülakat değildi benimkisi bana ‘çok erken değil mi?’ sorusu geliyordu hep fakat mezun oluncaya kadar ne yaptıysam o neden bu yazı oturarak geçireyim ki? Gözlem yapsam bilgi olmasa bile bu benim kârımdı. Hangi 1. sınıf öğrencisi yaptı seksende beş falandır işte ben bu yıl o beş rakibimi de eleyeceğim.

S.P.: Staj sırasında öğrendiğin herhangi bir test uygulaması var mı? Varsa nedir ve bunun sana gelecek hayatında ne gibi fayda sağlayacağını düşünüyorsun?

Esmanur: Wısc-r, MMPI, Form A Form B vardı 18 yaşından küçüklere doldurttuğumuz. Nasıl yapıldığını öğrenmenin yanında yapmak da ayrı bir heyecan kattı bana hiçbir 1. sınıf öğrencisi içerik hakkında bir tahmini bile yokken ben bunu uyguladım gelecekte deneyim açısından kendime bir adım attım aslında.

S.P.: Staj esnasında verilen görevlerin herhangi birinde hata yaptın mı? Eğer yaptıysan bu sana ne öğretti?

Esmanur: Yaptım. 8 yaşlarında bir çocuk form A’yı dolduramıyordu ben de üzüldüm ben okuyayım yapsın bari dedim kağıda bakıp bakıp kafasını etrafa çeviriyordu tam hadi lafı çıktı ağzımdan dur denildi. Durdum inceledim hocam da bir şey demedi sonra başka hastalarda uygularken şunu öğrendim bir şeyi tamamlayabiliyor mu, dikkatini verebiliyor mu, sürdürme problemi var mı gibi soruları öğreniyordu o sırada hocam içeriğin yanı sıra bunlara dikkat ediyordu gözlem yaparak zamanla öğrendim ve hocamla paylaştım.

S.P.: Staj sırasında deneyimlediğin sıra dışı bir olay var mı? Varsa seni şaşırtan şey neydi?

Esmanur: Baygınlık geçiren bir hasta vardı o şekilde soktular odaya isminiz nedir, anlatabilecek misiniz bir şeyler diye sorduğumuzda ağlayarak kafa sallıyordu nerden başlayayım ben nerelere gideyim ben diyordu seans yapamadık tabi bir şey anlatamıyordu psikiyatristi çağırdık hemen odaya diazem verelim mi diye sordu. Evet denildi sakinleştikten sonra psikiyatri kliniğiyle devam etti. Çok şaşırmıştım ve korkmuştum.

S.P.: Yaptığın staj beklentini karşıladı mı? Hayalindeki meslekte yapmak istediğin işlerle stajında yaptığın işler ne kadar benzerdi?

Esmanur: Stajdan çok memnundum. Keşke 1 ay daha yapsam gelecek hakkında çok fazla fikir verdi bana başka şeyler düşünmemi de sağladı.

S.P.: Çok yakında ilk stajını yapacak bir arkadaşına nasıl bir tavsiye verirsin?

Esmanur: Çok iyi gözlemle.

S.P.: Yaptığın stajdan ne kadar memnun kaldın?

Esmanur: 6

S.P.: Teşekkür ederiz.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail