Psikopatoloji dersini aldığım 3.sınıfta, ders hocam daha önce 30 yıl boyunca Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde çalışmış olduğu için hastane ortamını görmemizi ve bir fikir sahibi olmamızı istediğinden bizi sınıfça ziyarete götürmüştü. Eğitim sürecimiz boyunca anlatılan teorik bilgileri ilk defa pratikte de göreceğimiz için bir yandan heyecanlı bir yanda ise içten içe korkuyordum. Malum insan bilinmeyenden korkar ya, nasıl tepkiler vereceklerini nasıl yaklaşacaklarını hiç kestiremediğimiz için bir tuhaflık hissediyordum. Şu da var ki görmeden insanın kafasında canlandırdığı çok daha abartılı fakat  gerçekte hiç de öyle bir durum olmadığını tekrardan görmüş oldum.  K bloklarında yatmakta olan şizofren-bipolar hastaların olduğu binayı ziyarete başladık. Ve hiç de abartılacak bir şeyin olmadığını sakinleştiricileri, ilaçlarının düzenli verilmesinden terapilerinin düzenli yapılmasından sakin ve kendi halinde olduklarını gördüm.

Daha sonra,   . . . . . . . . . . . .’de  kalan hastalarla haftada bir yapılan canlı müzik eğlencesinde hocamız ve  sınıf arkadaşlarımızla katıldık. Beraber çok güzel bir zaman geçirip orada yapmış oldukları resimler, heykeller, daha aklımıza gelemeyecek birbirinden güzel sanat eserlerini de görünce aslında ne kadar da yaratıcı ve sanatçı ruhlara sahip olduklarını görebildim. Stajıma da tam bu dakikalarda karar vermiştim artık.

Gönüllü olarak kabul aldım ve haftanın iki günü artık Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde stajyerdim. Bireysel görüşmeler yapılıyor, ilaçları kontrol edilip veriliyor, günaydın seansları yapılıyordu.  Bir de bunun dışında bloktan sorumlu bir doktor ve asistanları eşliğinde ‘’Visit’’ yapılıyordu. Visit denilen şey de tam olarak; o hafta içinde asistan doktorların gözetiminde olan hastalar hakkında bilgilerin yardımcı doçent doktora aktarılması bu bilgiler doğrultusunda doktorun hastayı görmesidir. Kapalı serviste devam edip etmemesine, iyileşmesiyle beraber topluma ne kadar ayak uydurabileceğine, ilaçlarını ne denli düzenli kullanabileceğine, kontrollere ne düzeyde gelip gidebileceğine vb. şeylere bakılıp ölçüldükten sonra eğer her şey için tam olarak olumlu dönüşler alındıysa kapalı servisten çıkış verilip evine gönderilir. Bu vb. şeyler eğer tam olarak yerine getirilmemiş ise kapalı serviste kalmasına devam edilip daha iyi olma haline getirmeleri adına ellerinden geleni yapıyorlardı.

Bu süreçte çok kıymetli bilgiler öğrendim, çok değişik duygular hissettim, çok güzel insanlar aldım hayatıma ve ön yargılarımın kırıldığını gördüm.

Teşekkürler…

Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail