Merhaba, ben Furkan Şimşek. Girne Amerikan Üniversitesi Psikoloji bölümü 2016 mezunuyum. Psikoloji bölümünde okuyan ve staj yapacak olan arkadaşlara bir ön bilgi olması amacıyla staj deneyimlerimi paylaşmak istiyorum.

Stajımı doğup büyüdüğüm yer olan Adana’da, birçok çevre ili kapsayan, oldukça geniş kapasiteli Adana Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nde gerçekleştirdim. Birçok farklı psikologla ve farklı hasta profilleriyle tanışma fırsatı buldum. Üniversitede edindiğimiz teorik bilgilerin yanı sıra pratik deneyimlerimiz mesleğe başlarken bizlere çok daha faydalı olacaktır. Dolayısıyla staj yapacağınız yeri doğru bir şekilde belirlemeniz ve stajda ki her gününüzü öğrenme ve gözlem yapma odaklı geçirmenizde yarar var.

Son sınıfa geçtiğim yılın yaz tatilinde  yani 2015’in ağustos-eylül aylarında gerçekleştirdiğim stajda her hafta farklı departmanda, farklı psikologlara eşlik etme fırsatı buldum. İlk hafta poliklinikte daha sonraki hafta adli poliklinik test odasında, muhafaza servisi, kadın servisi, erkek servisi ve AMATEM’de (Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi) görev aldım. Çalıştığım psikologlar oldukça deneyimli ve mesleğin ahlaki ilkelerine sadık insanlardı. Onlardan mümkün olduğunca meslek hakkında bilgi edinmeye ve kendimi pratik anlamda geliştirmeye çalıştım. Ayrıca birlikte staj yaptığımız arkadaşlarla samimi bir ortam oluşturup zaman zaman bilgi alışverişlerinde bulunduk.

 Staj sürem boyunca birçok faklı psikolojik ölçüm ve değerlendirme teknikleriyle tanıştım. Halen kendimi bu ve psikolojinin diğer alanlarında geliştirmeye devam ediyorum.

Psikoloji bölümünde okuyan ve staj yapacak olan arkadaşlara başarılar diliyorum. Umarım stajınızda ve meslek hayatınızda kendinizi geliştirmeye, açık fikirli olmaya ve her şeyden önemlisi severek yapmaya özen gösterirsiniz. Saygılarımla…

Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail