Merhaba, ben Gamze Ünal. Başkent Üniversitesi psikoloji bölümü son sınıf öğrencisiyim. Staj yapmak isteyen arkadaşlara yardımcı olabilmesi dileğiyle, kendi staj deneyimimi sizlerle paylaşmak isterim.

Stajım,  Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi Stres Yönetimi Araştırma ve Uygulama Birimi’nde x hafta boyunca sürdü. Staj sürecinde “bilgece farkındalık” odaklı egzersizlerden gevşeme egzersizi, beden tarama egzersizi ve nefese odaklanma egzersizlerinin ne işe yaradığını ve uygulamasının nasıl yapılacağını öğrendik. Bilgece farkındalık; dikkatin amaçlı ve bilinçli olarak, bedende ve zihinde o anda olup bitenlere yönlendirildiği, bu gözlemler sonucunda ortaya çıkan içeriğin de yargılanmadan, analiz edilmeden, tepki verilmeden, merakla, anlayışla ve şefkatle kabullenildiği bir yaşantısal süre olarak tanımlanabilir (Şahin ve Yeniçeri, 2015).

Ayrıca makale okuma, özetleme ve sunum yapma becerilerinin geliştirilmesi amacıyla da ilgilendiğim bir konuda araştırma yapıp, bulduklarımı staj arkadaşlarıma ve sorumlu hocalarıma sundum. Bunun dışında 2 kez de stres yönetimi tanıtım semineri sundum.

Staj sürem boyunca başarılı bir psikolog olmak için teknik bilginin ötesinde titiz bir iş ahlakına, sizden bilgi almak isteyen birçok insan olacağı için gerektiği zaman herhangi bir yerde sunum yapabilme becerisine sahip olmak ve insanlara daha iyi bir şekilde yardımcı olabilmek için çalıştığınız alandaki güncel literatürü düzenli olarak takip etmeniz gerektiğini öğrendim.

Beraber staj yaptığım arkadaşlarla samimi ve sıcak bir ortam yaratmıştık. Birbirimize karşı hoşgörülü ve yardımseverdik.

Eğer sizde “stres” ve “bilgece farkındalık” konularıyla ilgileniyor ya da bu konular hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız, kariyerinizde akademik alanda ilerlemek istiyor ya da klinik psikolog olarak farklı uygulamalar denemek istiyorsanız, bu staj programına katılmanızı öneririm. Benim için hem okuduğum bölüm hem de kişisel gelişimim için yararlı bir staj deneyimi oldu.

Ayrıntılı bilgi için http://saum.baskent.edu.tr/ ve http://saum.baskent.edu.tr/Staj_duyuru.html adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

Sevgilerimle.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail