Merhaba, ben Irmak Aygül. Başkent Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğrencisiyim. Sizinle 2015 yılı yaz döneminde Uludağ Üniversitesi’nde yaptığım 6 haftalık staj deneyimimi paylaşmak istiyorum.

Stajımın ilk 4 haftasını üniversitenin psikiyatri kliniğinde, son 2 haftasını da poliklinik kısmında yaptım.

İlk 4 haftalık olan klinik kısmı, hastaları daha yakından gözlemlemeye uygundu. Özellikle hastalıkların beden bulmuş halini görmek açısından epey iyi oldu. Yapılan günaydın toplantılarına, sabah visitlerine, gün içi etkinliklere ve aktivitelere katılmak (bazı hastaların öğle arasında bir saatlik dışarı çıkması, resim ve el işi çalışmaları vb), oradaki düzeni görmek, ileride klinik seçerseniz şayet, işlerin nasıl aktığını bir nebze olsun kavramak açısından çok faydalı oluyor.

Öte yandan hastaların nasıl iyileştiklerini ya da bazılarının nasıl daha kötüye gittiklerini görüyor, edilen müdehaleleri, tutum ve yaklaşımları fark ediyor ve gözlemleyebiliyorsunuz. Stajım süresince bir kere EKT’ye girme fırsatım oldu. Çok vurucu bir deneyimdi benim için. Psikiyatri asistanlarıyla beraber ameliyathanede verilen şokun, hastadaki etkisini inceleme fırsatım oldu. Benim en heyecanlandığım anlardan biriydi. Bunun dışında, klinik psikologlarla birlikte, hastalara haftalık doldurtulan stres testleri, zeka, kişilik ve nöropsikolojik testlerin yorumlanmasının ve benzeri değerlendirmelerin nasıl yapılacağını öğrendim.

Son 2 haftamı geçirdiğim poliklinikte ise, psikiyatri asistanlarının yanında, klinikte yatmayan, hastaneye rutin ilaç muayenesi ya da bir tür rapor ihtiyacı için gelen hastaların değerlendirilmesini seyrettim. Sorularımı sorma ve bol bol gözlem yapma fırsatı buldum.

Klinik psikologların ve asistanların oldukça sıcak bir ortamı vardı.

Bunun dışında poliklinikte, adli, hukuki ve yasal düzenleme gerektiren (psikiyatrik anlamda değerlendirilmeye ihtiyacı olan) vakaların değerlendirildiği haftalık heyetlere de katıldım. Burada psikiyatri asistanlarının raporları ve klinik psikologların test ve değerlendirme raporları, psikiyatri hocalarından oluşan bir heyetin önünde sunuluyor ve sonrasında da hasta hakkında son karar veriliyordu.

Her gününden ayrı zevk aldığım ve kesinlikle herkese bir şeyler katacağını düşündüğüm, verimli bir stajdı.

Ayrıca Uludağ Üniversitesi Psikiyatri Bölümü’nün dolgun kadrosu ve güleryüzlü hocaları da, okuduğunuz bölüme defalarca “iyi ki” dedirtiyor.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail