Merhaba, sizinle 1. Sınıfta yaptığım staj deneyimimi paylaşmak istedim. Okula yeni başlayan her öğrenci gibi bende büyük bir heyecan içerisindeydim ve psikoloji dünyasının uygulamalarına bir an önce başlamam gerektiğini düşünüyordum. Çevremde ki birçok kişi daha 1. Sınıf olduğumu hiçbir şey bilmediğimi verimli bir staj dönemi geçiremeyeceğimi söylüyordu bense uygulamalı öğrenimin etkinliğini savunuyordum. Bunun için araştırma yaparken Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Bahçelievler Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nin (RAM) pdr ya da psikoloji öğrencisi stajyerler aradığını öğrendim. Kurum hakkında biraz araştırma yaptıktan sonra başvurmaya karar verdim mail yoluyla yaptığım başvurunun ardından mülakata çağırıldım. Mülakatta şu an hatırlayamadığım önceden belirlenmiş yazılı sorularla karşı karşıya kaldım. Yanıtlarımı stajyer sorumlusu psikolojik danışman değerlendirdi. Staj için hangi günlerimin uygun olduğunu sordu ve benim için bir program belirledi.

Kurum pek çok RAM’ın aksine oldukça aktif çalışıyordu. Üstün zekâlı çocukların eğitimlerine yönelik pek çok ulusal kaynaklı projenin yürütücülüğünü üstleniyordu zaman zaman bende proje araştırma ve uygulamaları içinde bulundum. Onun dışında okullarda çeşitli nedenlerle normal eğitim programını sürdürmekte ve öğrenmekte güçlük çeken öğrencilerin başarısızlık nedenlerini zekâ taramaları ve bireysel incelemeler ile araştırıp başarısızlık nedenlerini ortaya koyarak öğrenci için en iyi eğitim ortamını öneren bir rapor hazırlıyorlardı. Raporlar kimi zaman öğrencinin kaynaştırma eğitimi alması gerektiği, kimi zaman eğitim öğretime bulunduğu sınıfta devam etmesi gerektiği, kimi zamansa bir rehabilitasyon ya da hastaneye yönlendirilmesi gerektiği sonucunu içeriyordu ve okullarına gönderiliyordu. Etik açıdan doğruluğu tartışılsa da WISC-R ,Stanford BİNET gibi pek çok zekâ testinin uygulamasında ve puanlamasında gözlemci olarak bulundum.

4 aylık staj deneyimim sonunda test uygulamaları ve pek çok mental rahatsızlık konusunda bilgi sahibi olurken Ram personelinin çalışma alanlarının oldukça kısıtlı olduğunu da öğrenmiş oldum. Tanı koydukları pek çok duruma müdahale etme şansları yoktu sadece yönlendirme yapıyorlardı bu açıdan çok tatmin edici gelmedi. Devlete bağlı birçok kurumla ortak çalışıldığından bürokratik süreçler oldukça yoğun işliyor bu kısım bana biraz sıkıcı geldi. Çoğunlukla psikolojik danışmanlar bulunduğu için pdr öğrencileri açısından iyi bir deneyim olabilir. Eleştirilerimin yanında RAM’da staj yaptığım için oldukça mutluyum başta RAM müdürü olmak üzere birbirinden değerli birçok psikolojik danışmanla çalışma fırsatı buldum ve en azından “nerede çalışamayacağımı” görmüş oldum.

Okuduğunuz için teşekkür ederim, Sevgiyle kalın…

Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail