Merhabalar, ben Nadide İçöz. Nuh Naci Yazgan Üniversitesi 3. Sınıf öğrencisiyim. Öncelikle belirtmek isterim ki Psikolog adayı olarak siz merak eden arkadaşlarla staj deneyimlerimi paylaşmak benim için çok mutluluk verici.

Kayseri doğumluyum ve üniversiteyi de Kayseri’de tercih etmeme ve bölümü çok severek, isteyerek seçmeme rağmen 1.sınıf benim için psikolojik açıdan yorucu olmuştu. Kalabalık ortamlarda kendimi ifade etmekte güçlük çekiyor ve sosyal çevremde bazı tabularımı yıkamıyordum. İlk yılın sonlarına doğru kendimi değiştirmeye ve geliştirmeye olan inançlarım daha da artmaya başlamıştı ve bunun da staj ortamında bulunarak olabileceğini düşünüyordum. İlk yılım biter bitmez psikodrama alanında staja başladım. Daha 1.sınıf yeni bittiği için seanslarda bulunmam etik olmayabiliyordu ama hocalarımın tecrübeleri ve paylaşımları beni daha da azimlendiriyordu. İlk zamanlar staj ortamında da kendimi ifade etmekte güçlük çeksem de birkaç ay sonunda bendeki olan değişimleri hocalarımdan duymak beni ayrıca motive ediyordu. Psikodrama eğitimlerinde bulundum, çocuk resimleri analizi konusunda çalışmalar yaptım, kısa süreli çözüm odaklı terapi eğitimini aldım.Bölümden birçok değerli kişilerle tanışıp ilerleyen yıllarda da onlarla iletişimimi korumayı başardım.İkinci sınıfa geçtiğimde arkadaşlarımdan sosyal çevre konusunda olan bazı tabularımı artık yıkabildiğimi duymanın verdiği mutluluk o kadar değerliydi ki… Psikoloji alanında tanıştığım başka değerli isimlerle de çalışmalara devam ettim. Ankara Gelişim Tarama Envanteri, Metropolitan gibi birçok test eğitimlerine katılma fırsatı buldum.

Alandan birçok kişi ile tanışıp tecrübelerini dinlemek öğrencilik hayatımda yaptığım en güzel iyi ki’m oldu. Önce kendime inandım ve bölümü ne kadar isteyerek, ne kadar emek vererek seçtiğimi kendime sürekli hatırlattım. Bölüme olan o heyecanımı yeterli düzeyde hep diri tuttum. Staj imkanlarım olmasaydı eğer bu süreci bu kadar kısa sürede atlatamayabilirdim. Not ortalamanız ne kadar yüksek olursa olsun insanlarla olan iletişiminiz sağlıklı olmadığı sürece mezun olduktan sonra büyük hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.  O yüzden mezun olmadan tecrübelerinizi artırmaya çalışın. Ayrıca staj sayesinde ilgi alanlarınızı görüyor ve ilerde hangi alanda çalışmak istediğinizi de belirleyebiliyorsunuz. Yeter ki kendinize güvenin, inanın. Hayallerinize sahip çıkın ve kendinizle yüzleşmekten korkmayın. Hedeflerinize ulaşabilmeniz dileğimle…

Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail