Merhabalar, ben Pelin. Çukurova Üniversitesi 4. sınıf öğrencisiyim. Merak eden arkadaşlar için size biraz staj kazanımlarımdan bahsedeceğim.

Bölümüme severek ve isteyerek geldiğim için öğrendiğim bilgileri deneyimle pekiştirmek benim için heyecan verici bir süreçti. Her geçen gün okulda öğrendiğim, araştırdığım, okuduğum bilgileri mesleki yaşamda uygulama isteğim artıyordu. Fakat ilk yıllar teorik temelli bilgileri yapılandırmakla geçtiği için biraz sabırlı olmam gerekiyordu. Üçüncü sınıfı tamamladığım 2017 yazında, iki farklı yerde staj yapma fırsatım oldu.
Stajımın ilkini gönüllü olarak Hatay Yeni Devlet Hastanesi’nde yaptım. Buaraya kabul edilmem zorlu bir süreçti. Biliyorsunuz ki kamu kuruluşlarında gönüllü stajyere çok sıcak bakılmıyor. Fakat orada bulunan çok değerli hocam, psikolog olarak bana bilgi birikimini aktarabilmek için elinden geleni yaptı ve hastanede gönüllü olarak staja başladım. Çok heyacanlıydım çünkü ilk defa öğrendiklerimi uygulama fırsatı bulacaktım. Hastanede staj yapmak istememin en büyük sebepleri arasında bir psikolog olduğum zaman psikopatolojiye hakim olma isteğimden ötürüydü. Eğer psikopatoloji bilgi temelim sağlam olursa gelen vakaları daha iyi formüle edebileceğimi ve danışanıma daha yararlı bir terapi süreci sağlayacağımı düşünüyorum. Staj sürem boyunca, hocamla birlikte daha çok çocuklar üzerinde durduk. Üçüncü sınıfta gördüğüm fakat uygulayamadığım psikolojik testleri (Porteus Labirent Testi, Kent EGY, WISC-R, Stroop Testi, AGTE vb.) gözlemleyip uygulama fırsatım oldu. Testlerin derste işlendiği kadar basit olmadığını ve her ayrıntının önemli olduğunu kavradım. Bu yüzden staj yapmanın mesleki alana girmeden önce çok önemli olduğunu düşünüyorum.
İkinci stajımı Adana Balcalı Hastanesi’nde yaptım. Burada bize bir şeyler öğretmek isteyen hocalarımla çalışmak beni motive etti. Balcalı Hastanesi’nde staj yapmanın birçok avantajı olduğunu söyleyebilirim. Staj yapmayı düşünen arkadaşlara Balcalı Hastanesi’ni tavsiye edebilirim. Ben mesleki anlamda birçok bilgiyi buradan öğrendim. Çoğu testi burada da gözlemleme ve uygulama fırsatım oldu. Yetişkinler için uygulanan Rorschach Mürekkep Lekesi Testi, TAT, MMPI. WAIS gibi testleri gözlemleyip bazılarını uygulayabildim. Danışan ile kurulacak olan terapötik ilişkinin ne kadar önemli olduğunu kavradım. Balcalı Hastanesi’nde yapmış olduğum stajın en büyük avantajı ise bölge hastanesi olduğu için çok çeşitli vakaları gözlemleme fırsatımın olmasıydı. Gelen hastalar geldikleri bölgenin kültürlerini de birlikte getiriyorlardı. Bu sayede stajım, farklı kültürlerden gelen insanları gözlemleme ve daha duyarlı bir bakış açısı kazanma fırsatını sağladı. Terapi sürecinde kültürel duyarlılığın önemini yadsımamalıyız.
Stajım boyunca psikopatoloji bilgilerimi pekiştirip temellendirdim. En büyük amaçlarımdan biri de buydu. Staj yapacak arkadaşlara tavsiyem ise hedeflerini ve amaçlarını belirlemeleri ve belirledikleri hedeflere göre staj kurumlarına başvurmalarıdır. Bu kendilerini mesleki hedeflerini gerçekleştirmeye daha yakın hissettirecektir.
İleri ki meslek hayatınızda doyumlu ve mutlu olmanızı dilerim.
Sevgilerimle.. 🙂
Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail