S.P.: Merhaba. Bize kendini tanıtır mısın?

Pınar: Merhaba. Ben Pınar Aytaçlar. Yaşar Üniversitesi 4. sınıf öğrencisiyim.

S.P.: Staj yapmaya nasıl karar verdin? Seni staj yapmaya iten etken neydi?

Pınar: Alanda yeterince deneyimim olmadığını ve hatta psikolog olmanın öğretilen teorik kısmından çok ayrı bir şey olduğunu fark ettim ve deneyimlemek istedim. Bir de hangi alana yatkın olduğumu öğrenmek için birçok alanda yaşantılarım olması gerektiğini ve edindiğim tecrübelerin beni gerçekten ilgi duyduğum alana yönelteceğini düşündüm ve hemen harekete geçtim.

S.P.: Yaptığın staj psikolojinin hangi alanındaydı?

Pınar: Klinik psikoloji alanındaydı.

S.P.: Stajını nerede yaptın?

Pınar: Yaşamboyu Eğitim ve Danışmalık Merkezi

S.P.: Stajını kaçıncı sınıfta yaptın?

Pınar: 2. sınıfta yaptım.

S.P.: Stajda çalışma süren nasıldı?

Pınar: Haftada iki gün şeklindeydi.

S.P.: Stajını hangi dönemde yaptın?

Pınar:  Bahar döneminde yaptım.

S.P.: Yaptığın staja nasıl başvurdun?

Pınar: Telefonla arayarak staj için konuşmak istediğimi söyledim onlarla randevulaştım ve danışmanlık merkezine gidip mülakata alındım.

S.P.: Yaptığın stajı ayarlarken herhangi bir sorunla karşılaştın mı? Eğer karşılaştıysan nasıl üstesinden geldin?

Pınar: Karşılaştım. Birçok yer stajyer kabul etmediğini söyledi ben de çalışmak istediğim alanı ve şehrimi yazıp sırayla internetteki her yeri aradım. Asla maillere dönmüyorlar baya sıkıştırmak gerektiği kanısına vardım. Mülakat sürecim başka bir şekilde sorunluydu. Mülakatta hoş olmayan sözler söyleyerek sabrımı denediler ve mülakatın ortasında ağlamaya başladım. İlk mülakatımdı dolayısıyla beni denediklerini düşünemedim. Sonrasında benden stajyer olmayacağını ve gitmemi söylediler, kaldım pes etmedim ve sorguladım ve stajı kaptım.

S.P.: Stajına başlamadan önce sana mülakat yapıldı mı? Eğer mülakatla alındıysan, mülakat süreci ile ilgili nasıl bir tavsiye verirsin?

Pınar: Mülakat yapıldı. Süreçle ilgili şunu söyleyebilirim, CV’nizde yazdığınız şeyleri kaliteli tutmaya çalışın ve mutlaka konuyu hatırladığınızdan emin olun. Sakin olun ama motivasyonlu gözükün. İş ne olursa olsun üstesinden geleceğinizi, bunu kaldırabileceğinizi ve çalışma isteğinizi karşı tarafa sözleriniz içerisinde yedirin. Onlara katacaklarınızı ve onlardan alacaklarınızı düşündüğünüz şekilde ifade edin. (Benim en zorlandığım kısım bu olmuştu, acemi biri olarak onlara ne katabilirim diye düşünüyordum. Onlarda bize ne katacaksın diye sordular. En kaliteli cevap eğer acemiyseniz, elimden gelen her şeyi katacağım tüm varlığımla çalışacağım motivasyonunu hissettirmek olacaktır diye düşünüyorum.) Kelime oyunlarına kanmayın, sizi denerlerse soğukkanlı kalıp sorulara düşünerek cevap vermeye çalışın, vaktiniz bol unutmayın. 🙂

S.P.: Yaptığın staj sırasında öğrendiğin herhangi bir test uygulaması var mı? Varsa nedir ve bunun sana gelecek hayatında nasıl fayda sağlayacağını düşünüyorsun?

Pınar: MMPI, CAT, TAT, Gelişim Tarama Envanteri, WISC-R, BECK Depresyon Envanteri, Beier Cümle Tamamlama… gibi birçok testi az çok gördüm öğrendim. MMPI yapıp yorumlamayı tam olarak öğrenmiş ayrıldım. CAT yapmayı ve raporlamasını tam olarak öğrenmiş ayrıldım.

S.P.: Staj esnasında yaptığın görevlerin herhangi birisinde hata yaptın mı? Eğer yaptıysan bu sana ne öğretti?

Pınar: Çok fazla hata yaptım, her gün istifa mı etsem yine rezil oldum gözüyle bakıyordum. 1. ayın sonunda ortama yapılan işlere alışmıştım ama ilk 1 ay gerçekten çok kötüydü, elimi attığım kül oluyordu misali. Her bir hatam bana çok şey öğretti. İnsanları tanıyacaksın demişlerdi gerçekten öyle oldu ilk dersim bu. İkinci olarak sürekli geri bildirim almaya çalıştım, ilk günlerde bana “çok motamotsun bu böyle yürümez” demişlerdi, yani her şeyi kitabına göre yapmaya çalışıyordum hata yapmamak için uğraşırken hata yaptığımı fark ettim ve gerçekten ‘motamot’tum ve bunu alıştıkça aştım hatta hayatımda da böyle olmaya çalıştığımı fark edip bunu değiştirdim. Çok fazla hata yaptığımdan hangi birini bahsetsem bilemeyip böyle genel bir özet geçmiş oldum. Olur ki merak ederseniz her daim anlatırım. 🙂

S.P.: Staj sırasında deneyimlediğin sıradışı bir olay var mı? Varsa seni şaşırtan şey neydi?

Pınar: Bundan da çok var ve birçoğu danışanların özel yaşantılarıyla ilgili paylaştıkları bilgiler olduğu için burada paylaşmamayı tercih ediyorum. Yine de yaptığınız staj dönemi boyunca sık sık şaşmaya, sıkılmaya, mücadele sınırlarınızı zorlamaya hazır olun!

S.P.: Yaptığın staj beklentini karşıladı mı? Hayalindeki meslekte yapmak istediğin işlerle stajında yaptığın işler ne kadar benzerdi?

Pınar: Hiç benzemiyordu. Seanslar tam benlikti ama işlerin yürüyüşü bana şirketleştirilmiş bir müesseseyi anımsattı hep. Genel olarak hep insanların iyiliğini düşünen bu işe de öyle girişmiş biri olarak orada çalışırken yapmam gereken şeylerden çok gelecekte yapmamam gereken şeyleri öğrendim ki aslında bu daha iyi bir şey. Ancak staj beklentimi karşıladı. Pes etmeye her yakınlaştığımda kendime oradan alabileceğim daha tonlarca bilgi olduğunu hatırlatarak ayakta kaldım. İş arkadaşlarımı çok sevdim, seanslarda gözlem yapmayı, çocuklarla bir arada olmayı, seansları yürütmekten deli keyif aldım. İlerlemeleri gördükçe psikolojiye olan güvenim arttı ve hatta arada derse gitmek yerine çok sevdiğim bir danışansa seansa gidip okulu kırmayı yeğledim. Tatmin ediciydi. Bana çok fazla şey öğretti ve bu yüzden o kişilere hep minnettar kalacağım.

S.P.: Çok yakında ilk stajını yapacak bir arkadaşına nasıl bir tavsiye verirsin?

Pınar: Hata yapmaktan korkmayın, konuşmaktan çekinmeyin. Bol bol soru sorun, çıktığınız her seanstan bir ders çıkarmadan ayrılmayın. Tatmin noktanıza ulaşana ve gittiğiniz yerden alacağınızı alacağınız güne kadar canla başla çalışın. Çalıştığınız yeri içselleştirin kendi iş yerinizde nasıl çalışkan ve disiplinli olacaksanız orada da öyle olun ve bunu onlara yansıtın.

S.P.: Staj deneyimini bizimle paylaştığın için teşekkür ederiz.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail