Platformu kullanarak nerede staj bulabilirim ?

‘Deneyimler’ sekmesine tıklayarak psikoloji öğrencilerinin nerede staj yaptığına bakabilir, ‘Duyurular’ sekmesine tıklayarak staj duyurularını takip edebilirsin.

Platformdaki ilanlara nasıl başvuru yapabilirim ?

Platformdaki ilanlara, kurumun ve TPÖÇG Staj Platformu’nun ortak kararına göre başvuru formunu doldurarak veya  e-mail yoluyla başvurabilirsin. Nasıl başvurabileceğin hakkında detaylı bilgi açıklamada yazıyor olacaktır.

Staj Platformunun amacı nedir?

-Psikoloji öğrencilerine staj deneyimi sağlamak

-Staj deneyimlerini sitemizde yayınlamak 

-Cv ve mülakat konusunda bilgi vermek

-Psikoloji öğrencisine staj hakkında yardımcı olabilecek çeşitli bilgiler sunmak

Staj Platformu Ekibine nasıl katılabilirim?

Ekip başvuruları belirli tarihlerde açılıyor o tarihlerde başvurup ekibimize katılabilirsin.

Staj Platformu'nda olursam da staj yapmış sayılır mıyım?

Hayır, burada TPÖÇG çalışanı olarak gönüllülük yapmış olacaksın.

Siz öğrencilere staj yeri buluyor musunuz?

Kişisel talepler üzerine psikoloji öğrencilerine staj bulmuyoruz. İşbirliği yaptığımız kurumlar veya staj ilanları olduğunda sitemizde başvurulması için paylaşıyoruz.

Hangi şehirler için staj imkanı sağlıyorsunuz?

TPÖÇG’ün ulaştığı her şehir için staj imkanı arıyoruz.

Staj imkanları kaçıncı sınıftan itibaren başlıyor?

Staj imkanları için her kurum kendi kriterlerini belirliyor. Staj yapmak için sınıf kriteri olmayan kurumlar var, yani 1.sınıftan itibaren staj yapma olanağın mevcut. Özellikle  Sivil Toplum Kuruluşları’na bakmanı ve gönüllü projelere katılmanı tavsiye ederiz.

 

Staj için benden neler istenir ?

Her kurumun farklı farklı kriterleri bulunuyor. İlgili olduğun alandaki ilanları inceleyip kurumun stajyer kriterlerine bakabilirsin. Mesela; eğer hastane veya adliyede staj yapmak istersen üniversitenin anlaşmalı olduğu kurumlara okuldan aldığın yazı ile başvuru yapabilirsin. Bazı kurumlar aldığın derslere, İngilizce ve SPSS bilgine önem veriyor. Ancak her kurumda şart değil.

Psikoloji öğrencisiyim. Staj yapmak istiyorum ancak kurum Psikopataloji görmüş olmamı istiyor. Staj yapabileceğim diğer alanlar neler?

Psikoloji 1. ve 2. sınıf öğrencilerinin bazı danışmanlık merkezlerinde, kliniklerde veya hastanelerde staj yapması için Psikopataloji dersi alma zorunluluğu yok ancak kurumlar stajyer öğrenci alırken bunu göz önünde bulundurabiliyorlar. Klinik Psikoloji dışında Adli Psikoloji ile ilgileniyorsan adliyelerde, Gelişim Psikolojisi ile ilgileniyorsan anaokullarında, Endüstriyel Psikoloji ile ilgileniyorsan İnsan Kaynaklarında veya STK’ların (Sivil Toplum Kuruluşlarının) kriterlerini kontrol edip buralardaki stajlara başvurabilirsin.

Stajda ücret veriliyor mu?

Kuruma ve yapılan staja göre değişmektedir.

Stajım zorunlu olmasa da staj yapabilir miyim?

Gönüllü olarak bir çok yerde istediğin kadar staj yapabilirsin. Gönüllü staj yaptığın kurumdan veya kişiden referans alabilirsin.

Zorunlu staj yapıldığında sigorta kimin tarafından karşılanır?

Zorunlu staj durumlarında sigorta okul tarafından karşılanır.

Staj başvurusu ve mülakatları için tavsiyeleriniz neler?

staj.tpocg.org’dan CV indirebilir, ‘Faydalı Yazılar’ ve ‘Faydalı Linkler’ sekmelerine ziyaret edebilirsin.