S.P.: Merhaba. Bize kendini tanıtır mısın?

Tolunay: Merhaba ben Tolunay Tüsüz. Uludağ Üniversitesi’nde okuyorum.

S.P.: Staj yapmaya nasıl karar verdin? Seni staj yapmaya iten etken neydi?

Tolunay: Okulda tanıdığım bilgiler sadece teoride kalıyordu ve bu yüzden tüm bilgilerimi gerçek hayatta kullanmak istiyordum. Ayrıca okulda belirli psikolojik rahatsızlığa sahip insanlarla birebir iletişime geçme şansımız da yoktu ve deneyim elde etme açısından staj gerçekten önemliydi benim için. Çünkü her ne kadar bir şeyi bilseniz dahi o bilgiyi nasıl kullanacağınız size kalmış. Bir de okulda bir takım kuşkularım vardı ileriye yönelik. ‘Ben gerçekten iyi bir psikolog olabilir miyim?’ sorusunun cevabını stajımı yaparken öğrendim. Evet ben bu mesleği seviyorum ve ileride iyi bir psikolog olacağım.

S.P.: Yaptığın staj psikolojinin hangi alanındaydı?

Tolunay: Sağlık Psikolojisi

S.P.: Stajını nerede yaptın?

Tolunay: Gebze Fatih Devlet Hastanesi

S.P.: Stajını kaçıncı sınıfta yaptın?

Tolunay: 3. Sınıf

S.P.: Stajda çalışma süren nasıldı?

Tolunay: Haftada beş gün

S.P.: Stajını hangi dönemde yaptın?

Tolunay: Yaz dönemi

S.P.: Yaptığın staja nasıl başvurdun?

Tolunay: Devlet hastanelerinde staj yapabilmek için öncelikle hastaneye değil kurumun bağlı olduğu İl Sağlık Müdürlüğüne başvuru yapılıyor. Bunun için sizden okuldan imzalı staj formu isteniyor.. Ayrıca kurumlar ek belgeler de isteyebilirler; öğrenci belgesi, ikametgah. Başvurular genelde bahar döneminde Mart ayı gibi başlıyor ama Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü Nisan’da başlamıştı ve ilk gelenleri staja kabul etmişti yani bir seçim aşaması olmamıştı. Orada bir dilekçe dolduruyorsunuz. Ardından hastaneye il sağlık müdürlüğünden yazı gidiyor ve daha sonra hastaneye gidiyorsunuz siz de. Hastanenin istediği evrakları (sigorta kağıdı, hem okul hem hastane imzalı staj formu, öğrenci belgesi vs.) tamamlayıp staja başlıyorsunuz.

S.P.: Yaptığın stajı ayarlarken herhangi bir sorunla karşılaştın mı? Eğer karşılaştıysan nasıl üstesinden geldin?

Tolunay: İl Sağlık Müdürlüğü imzalanmış staj formu istiyor ancak okul önce kurumun imzalanmasını istiyor. Bunun için okulumun staj danışman hocası sorumluluğu alıp imza attı ve sorunu ortadan kaldırdı. Diğer bir sorun ise başvurduğum hastanenin psikoloğunun ben staja başlamadan işi bırakmış olması. Bunun için de İl Sağlık Müdürlüğüne gittim tekrardan ve yeni bir dilekçe doldurdum. Onlar da bana ek bir kontenjan açtılar ve başka bir hastanede staj yaptım.

S.P.: Stajına başlamadan önce sana mülakat yapıldı mı? Eğer mülakata alındıysan, mülakat süreci ile ilgili nasıl bir tavsiye verirsin?

Tolunay: Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü başvurularında kurum, ilk başvuran öğrencileri alıyor yani herhangi bir mülakat süreci gerçekleşmedi.

S.P.: Staj sırasında öğrendiğin herhangi bir test uygulaması var mı? Varsa nedir ve bunun sana gelecek hayatında ne gibi bir fayda sağlayacağını düşünüyorsun?

Tolunay: Kişilerde hafızaları ile ilgili bir şüphe varsa Minimental Test uygulanıyor. Bunun standart ve eğitimler için olan versiyonları mevcut. Kullanımı pratik ve hızlı sonuç veriyor. Burada oryantasyon, kayıt hafıza, dikkat ve hesap yapma, lisan ve hatırlama ölçülüyor. Belirli bir puanın altındaki kişiler raporda düzeye göre ‘demanslı’ olarak belirtiliyor. Belirli test veya görüşme uygulayabilmek için bir ön test gibi kullanılabilir. KENG EGY Zeka Testi ise yine pratik ve hızlı uygulanan bir test. Kişinin açık uçlu olarak cevapladığı sorular sonunda aldığı puan hesaplanıyor ve bir aralık belirleniyor. Son olarak MMPI. Devlet hastanelerinde silah ruhsatı, güvenlik vb. nedenlerle başvuranlara uygulanıyor. 556 soruluk kişilik testinde yalan ölççeği ve kendini düzgün gösterme gibi sapmalar da fark edilebiliyor. Bunun yanı sıra belirli noktalardaki yükselmeleri bağlı olarak hastalık teşhisi de yapılabiliyor. Uzun bir test ancak güvenilirliği yüksek bir test.

S.P.: Staj esnasında verilen görevlerin herhangi birinde hata yaptın mı? Eğer yaptıysan bu sana ne öğretti?

Tolunay: Şahsen stajdan tam not aldığım için net bir hata yaptığımı sanmıyorum. Ancak bazı test uygulamalarında hastanın soruyu anlayamaması gibi durumlarda soruları onlara daha uygun olarak okumayı öğrendim diyebilirim. İşitme problemi yaşayabiliyorlar ya da soru onlar için karmaşık ve anlaşılmaz olabiliyor çünkü.

S.P.: Staj sırasında deneyimlediğin sıra dışı bir olay var mı? Varsa seni şaşırtan şey neydi?

Tolunay: Görüşme için gelen hastanın kendisi ile değil de onun ailesi ile ilgili garip bir olay oldu. Görüşme sonrası kayıtların alındığı geniş bir oda var. Hastaya ikinci bir randevu oluşturmak için hasta, eşi ve çocuğu buraya geldiler. Bizim de odamızda döner sandalyeler var biz bunlarda oturuyoruz. Hastalar ise sabit sandalyelerde oturuyor. Ben not almak için başka bir sandalyeye geçtiğinde hastanın eşi benim oturduğum döner sandalyeye oturdu. Neyse işlemler bitti ve odadan çıktılar. Daha sonra kapı açıldı ve hastanın eşi ve onun ağlayan çocuğu içeri girdiler. Kadın çocuğunu döner sandalyeye oturttu ve sonra odadan çıktılar. Ben ve staj hocalarım önce garip garip birbirimize baktık sonra tabi kahkahalar attık.

S.P.: Yaptığın staj beklentini karşıladı mı? Hayalindeki meslekte yapmak istediğin işlerle stajında yaptığın işler ne kadar benzerdi?

Tolunay: Aslında ben daha çok görüşmeye girebilmek isterdim. Birçok hasta çekincelerinden beni görüşmeye istemediler ve ben de genelde test uygulaması yapabildim. Özellikle devlet hastanelerinde zaten psikologlar direkt görüşme alamıyorlar önce psikiyatristin muayene etmesi ve uygun görmesi gerekiyor. Ben daha bağımsız ve testör olarak görülmeyen psikolog olmak istiyorum şahsen. Bir de orada memur gibi olduğun için de kendini çok fazla geliştirebileceğin fırsat ve alan da olmuyor maalesef.

S.P.: Çok yakında ilk stajını yapacak bir arkadaşına nasıl bir tavsiye verirsin?

Tolunay: Eğer benim gibi çok hareketli biriyseniz devlet hastaneleri sizin için biraz sıkıcı olabiliyor ama size de birçok şey katıyor. Bir de benim staj yaptığım bölgedeki insanlar daha çekingen oldukları için görüşmelere fazla giremedim ama girdiğim tüm görüşmelerde modunu hep yüksek tuttum ve istekli oldum. Eğer sizde istekli olursanız ve motivasyonunuzu yüksek tutarsanız karşılığını muhakkak alırsınız. Bir de hocalarınıza sürekli soru sorun ve ‘Bunu ben yapabilirim.’ deyin ki istekliliğiniz anlaşılsın. Yaptığınız işlere bir zorunluluk olarak değil de bir hobi veya istediğiniz bir iş olarak bakarsanız inanın vakit hem daha hızlı geçiyor hem de önünüze daha çok fırsat çıkıyor. Son olarak görüşmelerde gerçekten profosyonel olmalısınız. Birçok üzücü hikaye gelebiliyor ya da hasta size dönüp yorum bekleyebiliyor ama siz orada gözlemcisiniz. Ne duygularınızı göstermelisiniz ne de hastanın yanında bir yorumda bulunmalısınız. Ancak hasta çıktıktan sonra tüm yorumlarınızı ve sorularınızı hocanızla tartışın.

S.P.: Stajın hakkında aktarmak istediğin başka bir şey var mı ?

Tolunay: Staj sonunda hocalarından aldığım övgüler ve oradan ayrılırken gerçekten üzülmemle kendimin doğru yolda olduğunu gördüm. Verilen işleri severek yaptım. Görüşmelerde de tüm soğukkanlılığımı korudum ve belirli fırsatlar elde ettim. Özellikle istekli olmam da beni hep yüksek modda tuttu. Buradan tüm hocalarımı selamlıyorum. Hepsini çok seviyorum.

S.P.: Yaptığın stajdan ne kadar memnun kaldın?

Tolunay: 9

S.P.: Teşekkür ederiz.

Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail