Merhaba, ben Tuğçe Ceyhan. Başkent Üniversitesi Psikoloji Bölümünde öğrenciyim. Sizlerle 3. sınıfın güz döneminde edinmiş olduğum staj deneyimlerimi paylaşacağım.

Sosyal Yardım İşler Müdürlüğü, Çocuk Danışma Merkezi’nde 3 ay boyunca stajyer psikolog olarak görev aldım. Staj dönemim boyunca kurumsal uygulamalarda bulunma şansım oldu. Bu uygulamalar doğrultusunda staj sonundaki mülakattan geçtim ve staj programını tamamladım.

Stajımın ilk haftasında genellikle gözlem ve rapor kısımlarını, sonraki birkaç haftada çocuklarda el-kol koordinasyon ölçümlerini öğrendim. Üstün zekalı ve yetenekli çocukların erken yaşam dönemlerinde fark edilmesi, ihtiyaç duydukları psikolojik, akademik ve sosyal desteğin sağlanması amaçlı kurulan, kurum derneğinin gerçekleştirmiş olduğu atölye  çalışmalarına gözlemci olarak katıldım. Gözlemlerim boyunca çocukların ilgi alanlarını destekleme ve gerekli psikolojik danışmanlık için yönlendirme kısmında görevlendirildim.

Kurumda ailelerin bir araya gelip, grup halinde deneyim paylaşımları, bilgilerini arttırmak amacıyla bilgilendirme ve bilgi paylaşımı toplantıları düzenlenmekteydi. Bu konuda kurumun bana katkısı çok büyük oldu.

Staja başlamadan önce, seçilen kurumun etkinlikleri konusunda araştırma yapmanızı ve bu etkinliklere hazır şekilde gitmenizi öneririm.

Stajımın ikinci ayında, kurumun klinik psikoloğunun gözlemi altında, oyun terapisi başlangıç  seviyesinde grup çalışması yaptım. Bireysel görüşme teknikleri öğrendim ve bu konuda uygulamalar yapma şansım oldu. Seçtiğim kurum, önerdiğim projeler konusunda çok yardımcı oldu. Bu anlamda yeniliklere açık kurumlar seçerseniz daha net bilgiler edinebilirsiniz.

Stajın devamında ise hiperaktivite ve dikkat eksikliği örneklem takibi yaptım. İletişim problemi ve kaygı problemi yaşayan çocuklarda ”Bireysel Güven” çalışması yapma şansım oldu. Stajın sonlarına doğru rapor yazılması hakkında teknik bilgileri edindim. Aile Görüşmelerinde gözlem kısmında yer aldım. Staj boyunca daha çok çocuklarla iletişime geçtim.

Gelişim Psikolojisi alanını tercih etmeyi düşünen lisans öğrencilerine bu tür kurumlarda staj yapmalarını öneririm. Özellikle proje önerileriniz olursa bu tür kurumlar çok açıklar ve uygulamak istediğiniz projeleri, konusunda uzman psikologlar gözetiminde yapma şansına sahip oluyorsunuz. İlgili konuda sorularınız olursa bana ulaşabilirsiniz.

 

Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail