Merhaba,

Ben Tuğçe Turak, 2015 yılında Abant İzzet Baysal Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldum. TPÖÇG’ün staj deneyimlerini paylaştığı bloguna katkı sağlamak amacıyla sizlerle 2014 yılında 30 gün süreyle üniversitemin ve Adalet Bakanlığı’nın onayı ile isteğe bağlı yaptığım stajımdan bahsetmek istiyorum.

Staj yerim Adalet Bakanlığın Ceza ve Tevkif Evleri’ne (CTE) bağlı olan Bolu Denetimli Serbestlik Müdürlüğü idi. 6 haftalık staj dönemim boyunca psikologun burada ne iş yaptığını, çalışma koşullarını, bakanlığın beklentilerini ve bireysel farklılıkları öğrendim. Denetimli Serbestlik (DS) kaba tanımıyla kişilerin hem özgür denetim altında belli yükümlülüklerinin olduğu bir süreçtir. DS hizmetlerinin amacı “cezanın toplum içinde infazı ile suç tekrarını azaltmak ve mağdurlara destek sağlamaktır”. Herhangi bir suçtan hakim karşısına çıkmış kişi  denetimli serbestlik almışsa ilk olarak DS müdürlüğünde tarafından eğitim ve iyileştirme bürosunun uyguladığı 350 soruluk ankete katılır ve kişinin risk durumu belirlenir. Denetimin süresi en az 1 yıldır ve  kişi imza yükümlülüğü, topluma hizmet yükümlülüğü, bireysel görüşmeler ve grup çalışmalarından bir veya birkaçına katılmak zorundadır. Psikologlar, sosyologlar, sosyal çalışmacılar denetimli serbestlik müdürlüklerinde DS uzmanı sıfatıyla görev yaparlar. En büyük sorumlukları eğitim ve iyileştirme bürosu aracılığıyla gelen danışanlarına 3 bireysel görüşme yapmak bu görüşmeler sonucunda rapor yazmaktır. Raporların içeriği ise bakanlık tarafından hazırlanan rapor formuna uygun şekilde doldurulmaktadır. Raporda temel alınan tanıma ve ihtiyaç belirleme, motivasyon arttırıcı görüşme, problem  çözme becerileri, çözüm odaklı yaklaşım, olumlu davranışlar kazandırma ve zamanı planlama konuları hakkında görüşmeler planlanarak uygulanmaktadır. Tüm bunlar danışanların işlediği suçu temel almakta ve süreç ona göre devam etmektedir. Bunun yanında CTE’nin hizmet içi eğitimle DS uzmanlarına verdiği grup çalışmaları vardır. Sigara, Alkol ve Madde Bağımlılığı Programı (SAMBA), Hayat İçin Değişim Programı (HAYDE) ve Öfke Kontrol Programı’nda ise kişiler 3 bireysel görüşmeden sonra kalan DS sürelerini bu programlar dahilinde oluşturulmuş grup çalışmalarına katılarak tamamlamaktadır.

Bir not 🙂

Denetimli Serbestlik Müdürlüğünde çalışabilmek için CTE tarafından ilan edilen alımları takip etmeniz gerekmektedir.( genellikle yılın son ayında yapılır.) Daha sonra belirlenen sayı dahilinde mülakat listesine girmeniz, mülakatı geçmeniz ve tercih yapmanız istenir. Bu süreçte CTE kapsamına giren Denetimli Serbestlik ve Cezaevleri vardır. Eğer mülakat sonucu kazanırsanız hangisine gideceğin yönündeki karar bakanlık tarafından verilir.

Ayrıntılı bilgi için: http://www.cte.adalet.gov.tr/   ,  5402 sayılı Denetimli Serbestlik Hizmetler Kanunu

Adli Psikoloji alanında ilerlemek isteyen bir psikolog olarak tüm arkadaşları bu alanda staj yapmalarını öneririm.

Soru ve önerileriniz için benimle iletişime geçebilirsiniz. TPÖÇG ailesine bu güzel çalışması için teşekkür ederim.

Sevgilerimle.

Psikolog Tuğçe Turak

Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail