Merhabalar;

Yakın Doğu Üniversitesi 4.sınıf öğrencisiyim. Klinik, Gelişim, Endüstri ve Deneysel stajları yaptım. Klinik stajım zorunlu staj olarak geçmekte ve diğer stajlarım da gönüllü staj olarak geçmektedir.

Elimden geldiği kadar sizlere staj sürelerimde kazandığım deneyimleri aktarmak istiyorum. Herkes iyi yerlerde, önemli deneyimler kazanacağı yerlerde staj yapmak ister. Bunu isteyen kişilerden biri de doğal olarak bendim. Staj yerlerimi ayarlama konusunda ben de zorluk çekenlerdenim. Son zamanlarda stajyer arayan kurum ve kuruluşlar belirli üniversitelerle anlaşma sağlamaktadır. Bundan dolayı başvururken ‘yerimiz doldu’ veya ‘sizi alamayız’ gibi cümlelerle sıklıkla karşılaştım. Staj yapan arkadaşlarımdan ise staj yapmak için ücret ödedikleri bilgisini edindim. Ayrıca beni kaygılandıran durum ise farklı şehirlerde konaklama sağlayacağımdan dolayı kalacak yer problemiydi.

Staj yapmak için tabi ki vazgeçmedim ve ücretsiz stajyer arayan kurumları araştırarak (sosyal medya, internet siteleri vb.), konaklama kaygısını da hallederek, mail yoluyla ve bizzat arayarak iletişime geçtim. CV’mi gönderdim ve kabul edildim.

İlk stajım, yaz tatilinde özel bir üniversitede, Deneysel Psikoloji Araştırma Laboratuvarında oldu. Staj esnasında çeşitli üniversitelerden gelen stajyerlerle bizlere bilgisayarları kullanabileceğimiz bir ünite tahsis ettiler. Laboratuvarda, deneysel psikoloji alanında uzmanlaşmış akademisyenler, asistanlar ve bölüm başkanı yer alıyordu. Bilgisayarlarda SuperLab ve MatLap programlarını kullanabilmeyi öğrendik. (Bu programlar, deneysel araştırmalarda ve deney hazırlamada kullanılan programlardır.) Laboratuvarın ayrı bir bölümünde dersleri işledik. Laboratuvarda, el-göz koordinasyonunun ölçüldüğü Virginia Test İstasyonunun bulunduğu ünite, fMRI (Functional Magnetic Resonance Imaging) beyin görüntüleme cihazının bulunduğu bir ünite, tepkimelerin ölçüldüğü düşük amperli elektrotların bulunduğu üniteler vardı.  Psikometrik testlerin tümünü bizlere öğrettiler. Bizlerden staj sonunda, öğrendiğimiz bilgiler doğrultusunda mini bir deney yapmamızı istediler. Gruplara ayrıldık,gerekli materyalleri temin ettik ve zorlu geçen literatür taramasından sonra çeşitli teknikleri de öğrenerek, birkaç deney hazırladık. Kampüs çevresinde, deneyimize, denek olarak katılmak isteyenleri, etik çalışmalar prensibinde bilgilendirerek deneyimize dâhil ettik. 45 günlük bir staj süresi geçirmiş olduk. Burada edindiğim deneyimler sonucunda araştırmaya merak saldım ve 20. Ulusal Psikoloji Öğrencileri Kongresinde araştırmamı, psikolog olan deneyimli bir arkadaşımla sözel bildiri olarak sundum.  Deneysel psikoloji alanında çalışmak isteyenlere psikoloji laboratuvarında staj yapmalarını öneririm.

İkinci stajım ise Endüstri alanında, özel bir şirketin insan kaynakları departmanında stajyer psikolog olarak çalışmaktı. Bu şirkette İş Psikoloğu (Çalışma Psikoloğu) yoktu. İnsan kaynaklarında çalışanlarla ve müdürüyle birlikte 15 gün staj süresi geçirdik. Burada kazandığım deneyim ise iş başvurusunda bulunanların mülakatlarını gözlemlemek oldu.

Üçüncü stajımı ise Gelişim alanında anaokulu ve gündüz bakımevinde (Kreş) oldu. Burada da Gelişim Psikoloğu bulunmamaktaydı. Çocukların derslerinde ve oyunlarında onlarla beraber kısa bir süre gözlem yapma imkânım oldu. Bu staj sayesinde gelişim testlerini ve oyun terapisini araştırarak bilgi sahibi oldum.

Dördüncü stajım ise benim en sevdiğim alan olan klinik stajımdı. Psikiyatri servisi olan bir hastanede staj yaptım. Bu serviste psikiyatristler, psikologlar ve klinik hemşireleriyle birlikte beraber çalıştık. Yetişkin ve Çocuk alanında danışanlarımız/hastalarımız bulunmaktaydı. Bazı seanslara giremedim. Çünkü danışanların çoğu stajyer psikolog kabul etmemekteydi. Genel olarak psikoterapilere ve test seanslarına katıldım. Danışanlar psikoterapinin haricinde psikiyatrik ilaçlarda kullanıyorlardı. İlerde kliniklerde kullanılabilecek testleri almak isterim. Burada tüm kişilik, zekâ ve nöropsikolojik testlerin uygulanmasını gözlemledim. EKT (Elektro Konvulsif Tedavi) seansına katıldım. Psikoterapide ise farklı ekolleri görmüş oldum. Psikiyatristler ve psikologlar;  Psikanaliz, Bilişsel Davranışçı, Geştalt terapi türlerini ve EMDR tekniğini uyguluyorlardı. Vizitelerde şizofreni vb. ağır sayılabilecek vakaları da gözlemleme şansım oldu. Bu stajımdan sonra pozitif psikoterapi ve alkol, sigara, madde bağımlılığı danışmanlığı eğitimlerini almaya karar verdim. Eğitimlere de devam etmekteyim. Devam ettiğim eğitimler, meslek hayatımda ‘Yeterli olabilecek miyim?‘ kaygısını giderdi. Klinik alanında çalışmak isteyenlerin, ekolleri araştırarak bir psikoterapi eğitimi almaları gerektiğini savunuyorum. Kitaplarda, dergilerde okuduğum makaleleri canlı görmek beni çok mutlu etmişti. Hangi alanda çalışmak isterseniz isteyin, herkesin bir klinik staj deneyiminden geçmesini tavsiye ederim.

Her şeyin gönlünüzce olmasını dilerim.

Soru-Cevap için:

utkuturkmeneri@tpocg.net

Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail