Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi(UKÜ), Psikoloji Bölüm Başkanı Yrd.Doç.Dr. N.Linda FRAIM ile sizlerden gelen sorular doğrultusunda bir röportaj hazırladık. Röportajımızın içeriğinde bulunan sorular, Psikoloji öğrencisi arkadaşlarımızın yapacağı stajlarla ilgili en temel konuları kapsamaktadır. Bildiğiniz üzere farklı kaynaklardan farklı cevaplar ve bilgiler gelmektedir. Bunlar yanlış anlaşıldığı veya yorumlandığı zaman da henüz stajını yapmamış arkadaşlarımızın kafası karışmaktadır ya da yanlış yönlendirilmektedir. Bu ve bundan sonra yapacağımız röportajlarda, konusunda uzman kişiler ile görüşerek hem sizlerin sorularına cevap arayacağız hem de doğru bilgilere ulaşmanıza yardım edeceğiz. Bu röportajımızda kafanıza takılan sorularınızı ve sonraki röportajlar için sorulmasını istediklerinizi staj@tpocg.net adresine mail atabilirsiniz.

Yrd.Doç.Dr. N.Linda FRAIM’e bizi kırmadığı için sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz ve bizler için keyifli geçen röportajın sizler içinde faydalı olmasını TPÖÇG Staj Platformu adına temenni ediyoruz. Keyifli okumalar 😀

S: Staj yapmak için temel gereksinimler nelerdir?

C: Bir öğrencinin staj yapması için en az 3.sınıfı bitirmesi istenir. Psikopatoloji gibi temel bilgiler olmak zorunda ama stajın yapılacağı yere göre de değişir. Mesela devlet hastanelerinde staj yapmak için ”Kamu-Hastaneler Birliği” ile protokol imzalayan üniversiteler var. Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi gibi popüler hastaneler bu anlaşmayı isteyebilir. Daha küçük il ve ilçelerde de istenmeyebilir. Her kurumun şartları farklı olduğu için başvuru yapılması gerekiyor. Aynı zaman da çok zor stajyer seçen kurumlar var. En seçkin ve en iyi öğrencileri alıyorlar. Çünkü herkes belli bir eğitim kalitesinden geçiyor. Kurumların içinde not ortalamasına, aldığı derslere bakanlar olduğu gibi hiç bir şeye bakmayanlar da var.

S: Psikopatoloji görmeden staj yapılabilecek hangi kurumlar var?

C: Nasıl bir okula hazır olma durumu varsa staja da hazır olma durumu vardır. 3. sınıfa kadar gelişim psikolojisi ve sosyal psikoloji alınıyor. Teknik olarak bu sınıfı bitirenlerin anaokulları ve kreşlerden başka staj olasılığı yoktur. Psikopatoloji alınmadan staj yapılmasını şahsen uygun bulmuyorum. Çünkü; etik, uygulama, hastalıklar ve davranış bozuklukları hakkında bilgileri yoktur. Bu yüzden 2.sınıflara önermiyorum ve birçok uzman hoca’nın da bana katılacağını düşünüyorum. Ayrıca kişilik teorileri de staj için önemli kriterdir. Öğrenci, psikopatoloji, kişilik teorileri ve etik almadan staja gittiği zaman gözlemlediği şeyin ne olduğunu bilmeyecektir. Sürekli sorma isteği duyacak ama bu seferde ”-sen bunu bilmiyor musun? ” denildiği zaman kendisini kötü hissedecek ve stajı bırakma ihtimali yükselecektir.

S: Hastanelere yaptığımız staj başvurularını kabul edilebilirliğini arttırmak için neler yapabiliriz?

C: Biraz da hastanenin kontenjanı ile alakalıdır. Kamu-Hastaneler Birliği ile anlaşma bir etkendir. Ayrıca bir X hastanesine iki kişi başvurdu. Birisi sadece derslere girip çıkan ve pek iyi transcript’e sahip olmayan biri, diğeri başarılı ve iyi bir transcript’e sahip ise tabi ki o alınır. Çünkü işin ciddiyeti görülür, bir belirtidir. Ancak teorik ve felsefik bilgin iyi ise transcript bir gösterge olamaz ama yine de bir seçim kriteridir.

S: 1.Sınıf öğrencileri için uygun staj imkanları nelerdir?

C: 1. sınıf öğrencileri derneklerde gönüllü çalışma, toplumsal projelerde çalışma, haftalık huzurevlerine gitme gibi çalışmalar yapabilirler. Psikolog adayı olarak daha çok yolun başındalar. Staj olarak değil ama kendilerini geliştirmek adına bu tip çalışmalarda bulunabilirler. Ama seçtikleri işe dikkat etmeliler, çünkü her şeyi kaldıramayabilirler.

S: Gönüllü gözlemin şartları nelerdir ve nasıl yapılır?

C: Özel ya da devlet kurumunda staja girildiği zaman danışan, stajyer isterse yapılabilir. Çünkü gözlem yapabilmek için onay gereklidir. Eğer eğitim hastanesi ya da kliniği ise danışan zaten bir stajyer olacağını bilerek gelir. Danışan kabulünden sonra gözlemci olarak oturabilir ya da çift taraflı ayna arkasından izleyebilirsin. Seans bittikten sonra da Supervisor ile paylaşımda bulunursun.. Bazı klinik vakalarda gözlemcinin söyleyeceği cümle gidişatı değiştirebilir ya da başka bir şeyi tetikleyebilir. Buna dikkat edilmesi gerekir.

S: Yurt dışında staj imkanı nasıldır? Amerika için şartlar nelerdir?

C: Amerika da her eyaletin farklı kanunları olduğu için tam bir şey söyleyemem. Ama California’da lisans öğrencilerinin gözlem yapma gibi bir şansı yoktur. Çünkü Psikolog unvanı alabilmek için yüksek lisans ve doktora tamamlamak gerekiyor. Aksi taktirde Psikoloji mezunu olarak görülürsün. Bunun dışında yurt dışında ki kurumların şartları farklı olduğu için kuruma bir CoverLetter göndermeleri iyi olur. Şu okulda okuyorum, aldığım dersler bunlar ve transcript’im ektedir ve sizde staj yapmak istiyorum, şartlarınız nelerdir? Karşı taraftan davet mektubu gelmediği taktirde turist vizesi ile staj yapamazlar.

S: Öğrenciler çalışmak istedikleri alanla ile ilgili nasıl bir lisans izlemelidirler?

C: Alınan dört yıllık psikoloji eğitimi yüksek lisans ve doktora gibi bir basamaktır. Hangi alan ile ilgileniyor ise(Klinik, Nöro, Gelişim, Aile Danışmanlığı, Endüstrial vs.) bu alanlarda yoğunlaşmaları gerekiyor. Ödev ya da proje varsa eğer o alanla bağlantılı yapılması gerekiyor. Mesela ben göğüs kanseri üzerine çalışmak istediğim zaman doktora danışmanım bütün çalışmalarımda onun üstüne odaklanmamı söylemişti. Bu bana çok mantıklı geldi ve çalışmalarımı genç meme kanserinin beslenmesi, çalışması, ve adaptasyonu üstüne yaptım. Mezun olana kadar öğrencilerin fikri çok değişiyor. Bir gün adli istiyor, sonra kliniğe geçiyor. Her yıl tanışılan psikoloji alanları ilgiyi ve alakayı değiştiriyor. Ayrıca öğrenci klinik stajı yaptıktan sonra ”bu bana göre değilmiş” deyip Endüstrial Psikoloji’ye kayıyor. 1. sınıfta klinik ile başlayıp doktorasını klinikten yapan çok fazla kişi tanımıyorum. Röportajı okuyanlar şaşıracak belki ama ikinci doktoramı ”medya ve iletişim” üzerine yapıyorum. Bunu da sağlık psikolojisi ile birleştiriyorum.

S: CV ve Resume arasında ki fark nedir?

C: Teknik olarak aynı şeyler ama birisi detaylı, diğeri yüzeyseldir. Daha detaylı olan Resume’dir. Resume eskiden kullanılırdı, şuan da CV kullanılıyor. İkisi de temelde özgeçmişi, kişisel bilgileri, akademik hayatı kapsar. Resume yurt dışında kullanılıyor şuan da.

S: Cover Letter nedir?

C: Kendini tanıtan, kuruma gösterdiğin ilgiyi anlatan bir mektuptur(günümüzde e-mail). Örneğin dergilere bir yayın göndereceğin zaman Cover Letter hazırlayıp; şu konuda bir araştırmam var, bulgularım bu yönde, derginizin içeriğine uygun ve ilgileniyorsanız makalemi size gönderirim. Bir paragraf uzunluğunda bir yazıdır.

TPÖÇG Staj Platformu

M.Aybars ARGON

Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail