Merhaba, ben Ferhat Asya. İstanbul Sabahattin Zaim 3.sınıf öğrencisiyim. TPÖÇG Staj Platformu ekip üyesiyim. Staj Platformu Ekibi olarak bir yıla yaklaşan çalışmalarımız neticesinde edindiğimiz deneyimleri sizlerle paylaşacağım.

İleride hangi alanda çalışmayı düşünüyorsan bu alana uygun bir yerde staj yapmanız sizin için çok faydalı olabilir. Ancak karar vermediyseniz bu bir sorun değil. Psikolojinin farklı alt dalları ve alanları hakkında fikir sahibi olmanız için çeşitli staj programlarına katılmanızı tavsiye ederiz. Bu sayede kafanızdaki soru işaretlerinin bir kısmını giderebilirsiniz. Unutmayın ki hayallerinizdeki çalışma ortamı gerçekte sizi tatmin etmeyebilir ve bu deneyim sizi başka bir alana yöneltebilir.

Staj yapma yolundaki ilk tavsiyemiz güçlü bir CV hazırlamanızdır. Çünkü başvuracağınız kurumların büyük çoğunluğu sizden bir CV isteyeceklerdir. Bu hazırlayacağınız CV için size birkaç tavsiyede bulanacağız. İlk olarak CV’nin kısa ve öz olmasına dikkat etmelisiniz çünkü CV taramalar tahmininizden kısa sürüyor. Okuduğunuz okulları, üyesi olduğunuz ve geçmişte bulunduğunuz kulüpleri yazmalısınız. Yer aldığınız projeleri ve Sivil Toplum Kuruluşlarını mutlaka belirtmelisiniz. Çünkü öğrencilik hayatınızda  bulunduğunuz topluluklar ve gönüllülükler kurumların aradığı bir çok yetkinliğe sahip olmanıza katkı sağlıyor. Yabancı dil bilginiz iyi seviyedeyse ve bilgisayar programlarına hakimseniz seviyeleriyle birlikte mutlaka belirtin. Aktif olarak yaptığınız hobilerinize de yer verin. Ortalamanız 3.00 ve üzerindeyse bunu da CV’inize mutlaka ekleyin. CV örnekleri için internette pek çok site mevcut. Bu örneklerden faydalanmanızı tavsiye ederiz. Ancak başvurularda sadece CV yetmiyor. CV ile birlikte başvurduğunuz pozisyona ve alana yönelik motivasyonunu gösteren bir ön yazı göndermelisiniz. Bu ön yazı bazı sorulara ışık tutmalı: Bu pozisyona neden başvuru yaptın? Neden bu pozisyona uygun olduğunu düşünüyorsun? Kariyer hedefin ne?…

Kariyer sitelerine mutlaka üye olun. İnternette bulunan pek çok ücretsiz kariyer sitesi var. Buralarda kendiniz için güçlü profiller hazırlayın. Linkedin gibi platformlarda oluşturabileceğin güçlü bir profille şirketleri, dernekleri, klinikleri ve alanında uzmanlaşmış insanları takip edin. Bu takipler güçlü network oluşturmanıza fayda sağlayacaktır. Linkedin sayesinde yurt dışındaki olanakları, staj ve iş ilanlarını görebilirsiniz. Kariyer.net gibi sitelerde de pek çok firmanın staj ve iş ilanını bulabileceksiniz. Büyük firmaların uzun dönem staj ve proje başvurularındaki aday  elemeleri ilk önce Kariyer.net gibi siteler aracılığıyla gerçekleşiyor.

Eğer aktif bir staj arayışındaysanız diğer bir tavsiyemiz; kendi kişisel sosyal medya hesaplarınızdan (twitter, instagram)  şirketleri, dernekleri, merkezleri ve platformları takibe almanızdır. Bunun yanında şirketlerin ve kurumların internet sitelerini düzenli aralıklarla kontrol edin. Çünkü bir çok yer artık  staj fırsatlarını ilk olarak kendi sitelerinde açıyorlar ve siteden başvuru kabul ediyorlar. Sivil Toplum Kuruluşları ve Danışmanlık Merkezleri, staj ve proje ilanlarını artık ilk olarak sosyal medya hesaplarından yayınlıyor. Fırsatları kaçırmamanız ve geleceğe yatırım yapmanız adına çalışmak istediğiniz kurumları takip edin ve sosyal medya hayatınızın bir parçası haline getirin.

Staj ararken okuldaki hocalarınızla görüşmeniz ve öneri istemenizde büyük fayda var. Hocaların iletişim ağı çok daha geniş ve nerelerde kaliteli bir staj yapabileceğiniz konusunda deneyim ve bilgi sahibidirler. Stajyer arayanlar ve işverenler ilk etapta güvendikleri hocalarından yardım ve öneri istemektedirler. Böyle bir öneri talebinde şans sizin karşınıza da çıkabilir!

 Psikoloji öğrencisi olarak dört yılınız konferanslara, seminerlere ve eğitimlere gitmekle geçiyor. Eğer geçmiyorsa da bir yerlerden başlamakta fayda var. Katıldığınız bu etkinliklerde sadece pasif bir dinleyici olmayın. Eğer çalışmak istediğiniz bir konu ve isim varsa konuşmacı ile iletişime geçin. Bu e-mail yoluyla ve Linkedin’den mesaj göndererek olabilir. Dinlediğiniz konuşmacıları ağınıza katın!

En kritik tavsiyemiz ise stajın size gelmesini beklememenizdir. Staj yapmak istediğin kurumlarla iletişim kurun, onlara staj istediğini belirten e-mailler gönderin, büyük şirketlerin insan kaynakları departmanlarıyla bağlantılar kurun! Birçok kişi ‘Stajyer Aranıyor!’ ilanını görmeden staj kovalıyor ve kapıyor! Pasif bir arayıcı olmaktan öte kendi fırsatınızı yaratın!

Bu yolda başarılar.

Tpöçg Staj Platformu Ekibi’nden Ferhat Asya

Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmail